"To próba zamachu na Trybunał Konstytucyjny"

"To próba zamachu na Trybunał Konstytucyjny"
(fot. trybunal.gov.pl)
PAP / slo

Psuciem polskiego państwa określiła wiceszefowa PiS Beata Szydło planowane na czwartek powołanie przez Sejm pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zaapelowała m.in. do polityków PO i PSL o odstąpienie od tej decyzji.

Głosowanie nad kandydatami na nowych sędziów zaplanowano na czwartkowy wieczór.

Szydło na czwartkowej konferencji prasowej apelowała do polityków PO, PSL i "tych wszystkich, którzy obecną koalicję chcą wspierać", by "nie posuwali się do kroku, który będzie skierowany przeciwko zasadom demokratycznego państwa prawa".

- Jeśli macie jeszcze odrobinę odpowiedzialności za państwo i obywateli, to odstąpcie od tej decyzji, która podważy ostatecznie przekonanie obywateli w to, że obecna władza interesuje się problemami Polski, Polaków i stoi na straży demokracji. Dość psucia państwa - mówiła.

Przypomniała apel prezydenta Andrzeja Dudy do obecnej władzy, by ta nie podejmowała decyzji, które będą miały znaczenie fundamentalne dla funkcjonowania polskiego państwa.

Lider Polski Razem i - jak zapowiedziała Szydło - najbardziej prawdopodobny kandydat na szefa MON w rządzie PiS Jarosław Gowin ocenił, że to próba zamachu na TK.

- Taka decyzja grozi paraliżem jednej z najważniejszych instytucji państwa, jaką jest TK. Jeśli dzisiaj wybierzemy pięciu nowych członków, to wbrew konstytucji tych sędziów będzie nie 15, a 20 - mówił. Ocenił, że uznanie sposobu wyboru nowych sędziów za sprzeczny z konstytucją doprowadziłoby do sparaliżowania obrad TK.

Nowelizacja ustawy o TK przyśpieszyła procedurę wyboru nowych sędziów z powodu zmiany kadencji - chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem sędziów do stycznia 2016 r., gdy ich kadencje by upłynęły. Odchodzą sędziowie: Teresa Liszcz, Maria Gintowt-Jaśkowicz, Wojciecha Hermeliński, Marek Kotlinowski i Zbigniew Cieślak - czyli jedna trzecia 15-osobowego składu TK.

Termin zgłaszania kandydatów na pięciu nowych sędziów Trybunału minął 30 września. Kluby parlamentarne PO, PSL i SLD zgłosiły do TK, a prezydium Sejmu przedstawiło Izbie, kandydatury prof. Romana Hausera (obecnego prezesa NSA i przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa), prof. Andrzeja Jakubeckiego (cywilisty, prorektora UMK w Toruniu) i prof. Krzysztofa Ślebzaka (szefa biura studiów i orzecznictwa w SN). PSL zgłosiło prof. Bronisława Sitka - prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a SLD - prof. Andrzeja Sokalę z PAN, specjalistę z dziedziny prawa rzymskiego, b. sędziego Trybunału Stanu.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zarekomendowała w środę pięciu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To próba zamachu na Trybunał Konstytucyjny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.