Toruński piknik dla miłośników astronomii

Toruński piknik dla miłośników astronomii
(fot. Craighton Miller / (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Piknik astronomiczny odbędzie się w sobotę wieczorem na toruńskiej Barbarce w ramach czwartej edycji Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii. Podczas imprezy będzie można oglądać przez teleskopy mgławice, gwiazdy oraz galaktyki.

Happening astronomiczny rozpocznie się plenerową prelekcją poświęconą budowie teleskopów. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje obraz w okularze teleskopu i w jaki sposób można zmieniać powiększenie uzyskiwanego obrazu. Nie zabraknie też porad dotyczących wyboru pierwszego instrumentu obserwacyjnego czy też przeznaczonego pod obserwacje konkretnej klasy obiektów.

DEON.PL POLECA
Dwie kolejne prelekcje poświęcone będą historii narodzin astronomii pozagalaktycznej oraz Księżycowi. "Przybliżymy uczestnikom pikniku historię powstania Księżyca, budowę oraz podstawowe zjawiska związane ze srebrnym globem, takie jak zmiany rozmiarów tarczy, fazy czy zaćmienia" - powiedział koordynator Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii Marcin Gładkowski.

Jak podkreślił, zdobyta podczas wykładów wiedza, będzie bardzo przydatna w kolejnej, kulminacyjnej części zlotu. "Gdy zrobi się już wystarczająco ciemno, rozpoczniemy pokaz nieba przez teleskopy. Podzielimy się swoimi doświadczeniami w podziwianiu skarbów nieba. A toruńska Barbarka to świetne miejsce do prowadzenia obserwacji astronomicznych, ponieważ położona jest 5,5 km od centrum miasta, zatem z dala od świateł" - poinformował Gładkowski.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy imprezy, korzystając z teleskopów organizatorów pikniku, zobaczą mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki.

Toruński Zlot Miłośników Astronomii organizowany jest już po raz czwarty. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2010 roku. Zainteresowanie, jakie wzbudziła wówczas zarówno wśród uczestników, jak i licznych instytucji (jak choćby toruński ratusz), skłoniła organizatorów - pasjonatów zgromadzonych wokół internetowego portalu astronomicznego - AstroVisioN.pl do przygotowywania kolejnych edycji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Toruński piknik dla miłośników astronomii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.