Trójkąt Weimarski popiera stanowisko Obamy

Trójkąt Weimarski popiera stanowisko Obamy
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)
PAP / psd

Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego poparli w piątek prezydenta USA Baracka Obamę, który opowiedział się za utworzeniem państwa palestyńskiego, opartego na granicach z 1967 roku.

"Popieramy odważny komunikat prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy dotyczący potrzeby pilnych działań na rzecz rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. Barack Obama zrobił to, do czego Europa go namawiała. Teraz, gdy to zrobił, wyrażamy mu swoje poparcie" - powiedział Sikorski na konferencji prasowej z szefami dyplomacji Francji i Niemiec.

Obama oświadczył w czwartek, że trwały pokój na Bliskim Wschodzie wymaga "dwóch państw dla dwóch narodów", zaś "granice Izraela i Palestyny powinny być oparte na tych z 1967 roku, z możliwością zamiany terenów uzgodnioną przez obie strony".

Szefowie dyplomacji Niemiec - Guido Westerwelle i Francji – Alain Juppe przyjechali do Bydgoszczy na zaproszenie Sikorskiego.

Minister poinformował, że w czasie spotkania uzgodnione zostało stanowisko, które będzie prezentowane na poniedziałkowej unijnej radzie ds. zewnętrznych w sprawie Syrii, Maroka, Libii i Egiptu. Nie zdradził jednak jego szczegółów.

"Ważną część dyskusji poświęciliśmy temu, co wzbudza nasze zaniepokojenie i protest tuż za granicą Polski, na Białorusi"
- podkreślił Sikorski.

Poinformował, że zaprezentował też swoim rozmówcom priorytety polskiej prezydencji. Dodał, że rozmawiali też o wieloletnich ramach finansowych UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trójkąt Weimarski popiera stanowisko Obamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.