Trwa ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji

Trwa ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji
(fot. Lukas Plewnia / Foter / CC BY-SA)
PAP / pk

W czwartek po godz. 9.00 rozpoczęło się 102. - ostatnie z zaplanowanych - posiedzenie Sejmu VII kadencji. Posłowie zajmą się m.in. wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o uzgodnieniu płci.

Zawetowana w ubiegłym tygodniu ustawa o uzgodnieniu płci dotyczy procedur prawnych, nie dotyczy kwestii medycznych. W myśl zapisów ustawy wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

DEON.PL POLECA
W czwartek popołudniu komisje: sprawiedliwości i praw człowieka oraz zdrowia zajmą się wnioskiem prezydenta ws. weta do ustawy o uzgodnieniu płci. Stanowisko prezydenta Dudy na posiedzeniu komisji ma przedstawić podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała na porannej konferencji prasowej, że w czwartek zbiorą się sejmowe komisje i to one przygotują rekomendację dla posłów. - Jesteśmy przygotowani do tego, by głosować to jutro, ale pierwszą decyzję muszą podjąć komisje - podkreśliła marszałek Sejmu. Jak dodała, punkt poświęcony wetu prezydenta będzie rozpatrywany na sali sejmowej, ale to nie będzie debata.

DEON.PL POLECA

W czwartkowych, popołudniowych głosowaniach posłowie mają wybrać pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatami są profesorowie: Roman Hauser, Andrzej Jakubecki, Krzysztof Ślebzak, Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Posłowie odniosą się też do stanowiska Senatu, który odrzucił nowelizację Prawa o ruchu drogowym, zakładającą, że pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem nie tylko na przejściu dla pieszych, ale i przed - oczekując na możliwość wejścia na pasy. Ustawa trafi do podpisu prezydenta, jeśli Sejm odrzuci stanowiska Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jeśli go nie odrzuci, ustawa trafi do kosza.

Senat odrzucił także do nowelizacji, która pozwala ministrowi sprawiedliwości przystąpić do każdej sprawy o wynagrodzenie sędziego, referendarza lub asystenta sędziego, jakie wytaczają oni prezesom swych sądów. Posłowie odniosą się także do tego stanowiska Senatu.

Sejm rozpatrzy ponadto poprawki do ustaw, które na swoim ostatnim posiedzeniu przyjął Senat, m.in. do ustawy o wsparciu kredytobiorców. Jedna z nich zakłada, że prawo do pomocy mieliby nie tylko ci kredytobiorcy, którzy są bezrobotni, ale także ci o najniższych dochodach na członka rodziny. Inna poprawka zakłada, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł inwestować środki pochodzące z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Posłowie będą też omawiać senackie poprawki do ustawy likwidującej Bankowy Tytuł Egzekucyjny; do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i do nowelizacji ustawy, która ma zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją.

Dyskutowane mają być też poprawki Senatu do noweli ustawy o rewitalizacji, do nowelizacji Prawa bankowego, nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy o produktach biobójczych.

Na początku dwudniowego posiedzenia w głosowaniu posłowie zdecydują czy wprowadzić do porządku obrad informację rządu w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego wynikających z procesu prywatyzacji spółki PKP Energetyka S.A. i informację rządu na temat planowanej sprzedaży pakietów akcji PZU S.A., Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz PKO Banku Polskiego S.A.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trwa ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.