"Trzeba wreszcie wziąć się za umowy śmieciowe"

"Trzeba wreszcie wziąć się za umowy śmieciowe"
(fot. Tomasz Bidermann / shutterstock.com)
PAP / slo

Pytanie o obniżenie wieku emerytalnego, które ma być zadane w referendum 25 października, jest przepisane z umowy programowej podpisanej jeszcze z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą - powiedział szef Solidarności Piotr Duda.

P. Duda, który w sobotę wziął udział w uroczystościach z okazji 35-lecia NSZZ "Solidarności" w Opolu, mówił, że jest zadowolony z faktu, że pytanie o obniżenie wieku emerytalnego ma zostać postawione w referendum 25 października.

- Październikowe referendum jest po to, by te projekty ustawy, które są przygotowane i w kancelarii prezydenta, i w Solidarności były potwierdzeniem tego, że idziemy w dobrym kierunku (…): obniżenie wieku emerytalnego i połączenia z okresem składkowym - mówił.

Przekonywał, że obecnie "tragedią" dla polskich pracowników są umowy śmieciowe i niskie wynagrodzenia. "Możemy podnosić wiek emerytalny i do stu lat. Ale jeżeli młodzi ludzie, jeżeli pracownicy, nie będą mieli odprowadzanych składek emerytalnych, to będzie dziura w systemie emerytalnym i będzie dziura w FUS-ie i tego się nie uzupełni" - mówił, tłumacząc, że "trzeba wziąć się za umowy śmieciowe".

DEON.PL POLECA


- Ostatnie osiem lat rządzenia Platformy Obywatelskiej to jest demolowanie tego systemu poprzez mówienie, że lepsze umowy śmieciowe niż w ogóle (ich brak - przyp. PAP). Z tym się nie zgadzamy i to tylko potęguje to, że mamy coraz gorsze rozwiązania, jeśli chodzi o system emerytalny. A politycy PO chcą tylko i wyłącznie oddziaływać poprzez podnoszenie wieku emerytalnego - podsumował.

Przewodniczący Solidarności pytany był także o to, czy weźmie udział w referendum 6 września. - Zawsze mówiłem, że każde referendum to święto demokracji. I mimo to, że zepsuł to święto demokracji pan prezydent Komorowski, ratując się po przegranej pierwszej turze, w tym referendum wezmę udział, bo jest to moim obowiązkiem - powiedział.

Piotr Duda wziął w Opolu udział w mszy w opolskiej katedrze odprawionej w związku z obchodami 35-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Wcześniej złożył też kwiaty pod pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki pod opolską katedrą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Trzeba wreszcie wziąć się za umowy śmieciowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.