Trzy czwarte Polaków chodzi do spowiedzi

Trzy czwarte Polaków chodzi do spowiedzi
Odsetek spowiadających się nie spada od 1998 roku (fot. KAI/M. Lasyk)
"Rzeczpospolita" / wab

Długie kolejki do spowiedzi przed niedzielą Zmartwychwstania to w polskich kościołach widok powszechny - pisze dzisiejsza Rzeczpospolita. Co najmniej raz w roku spowiada się 74 proc. Polaków.

W zeszłym roku – jak wynika z badań Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które publikuje „Rz” – w czasie Wielkanocy do spowiedzi przystąpiła jedna trzecia rodaków. W tym roku prawdopodobnie będzie podobnie.

Z sondażu warszawskiej uczelni wynika, że co najmniej raz w roku spowiada się 74 proc. Polaków.

Najciekawsze jest to, że odsetek spowiadających się co najmniej raz w roku nie spada. Tyle samo Polaków spowiadało się w 1998 r. (badanie pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego) co w 2009 r. (badanie UKSW).

– Wysoki i stabilny odsetek przystępujących do spowiedzi można interpretować jako żywotność religijności, która jest akceptacją nakazów i zaleceń Kościoła zawartych w katechizmie Kościoła katolickiego – mówi ks. dr hab. Sławomir H. Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW, autor badań z ubiegłego roku.

Obowiązkiem religijnym wiernych jest przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi i wyznać wszystkie grzechy. Sondaż UKSW pokazuje, że niemal 20 proc. badanych, przyznających się do wiary, było u spowiedzi przed rokiem lub dawniej. Przed paroma laty – 13 proc.

Z sondażu UKSW wynika, że częściej spowiadają się kobiety niż mężczyźni (80 proc. do 67 proc.), mieszkańcy wsi niż dużych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców (85 proc. do 62 proc.).

Więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzy czwarte Polaków chodzi do spowiedzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.