"Tu wszystko przelicza się na pieniądze"

"Tu wszystko przelicza się na pieniądze"
(fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
PAP /

Szef PiS Jarosław Kaczyński uważa, że służba zdrowia nie może być oparta na zasadzie, zgodnie z którą wszystko przelicza się na pieniądze. A tak się dzieje w służbie zdrowia zarządzanej przez obecny rząd - ocenił. Zapowiedział, że PiS chce m.in. odejść od komercjalizacji szpitali.

Kaczyński przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed szpitalem w Garwolinie (Mazowieckie), że Polsce potrzebne są zmiany, także w służbie zdrowia. Rozwiązanie ma PiS, "jedyna partia prawdziwej zmiany w Polsce" - mówił. Ocenił, że służba zdrowia jest fragmentem "systemu Tuska", gdzie wszystko przelicza się na pieniądze.

W "systemie Tuska" - mówił Kaczyński - lekarze są księgowymi, a pacjenci cyferkami w księgowych dokumentach. Dla nas podstawą myślenia o służbie zdrowia jest człowiek - deklarował szef PiS.

Jak mówił, dziś ludzie czekają miesiącami, latami na wizytę u specjalisty, pacjentów często nie stać na leczenie, a dostępność do leków i badań jest fikcyjna. "Mamy na to radę" - powiedział Kaczyński i jako recepty wymienił m.in.: odrzucenie systemu odpartego na komercjalizacji szpitali; przekazanie lekarzom pierwszego kontaktu prawa do kierowania na badania; przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach; przebudowę systemu finansowego związanego z Narodowym Funduszem Zdrowia.

A co ma do zaproponowania Donald Tusk? - pytał Kaczyński. "Przeszło trzy miesiące temu zapowiedział, że kolejki będą skrócone. Czy jest tu ktoś, kto powie, że kolejki zostały skrócone? (...) A minister (Arłukowicz) ma się jak pączek w maśle" - mówił szef PiS. Według niego rządzący nie dotrzymują słowa, nie traktują poważnie pacjentów i pracowników służby zdrowia.

"Wszystkie wydarzenia, które bulwersują ostatnio opinię publiczną mają twarz Donalda Tuska" - mówił Kaczyński. "To on doprowadził do tego, że na czele Ministerstwa Zdrowia stoi człowiek, który nie ma żadnego przygotowania, jest ignorantem, nie rozumie tych spraw, i nie ma uzasadnienia, żeby tym ministrem był" - oceniał Kaczyński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tu wszystko przelicza się na pieniądze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.