Tusk: Częściowa emerytura w podeszłym wieku

Tusk: Częściowa emerytura w podeszłym wieku
(fot. PAP/Radek Pietruszka )
PAP / slo

Rozważany wariant tzw. częściowej emerytury dla osób w podeszłym wieku, które nie będą mogły znaleźć pracy, nie oznacza powrotu do emerytur pomostowych - mówił premier Donald Tusk.

- Chcemy zbudować tego typu uprawnienie do dysponowania w części swoim kapitałem zgromadzonym na koncie dla ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji beznadziejnej, a nie automat - powiedział Tusk po spotkaniu z przedstawicielkami Kongresu Kobiet.

Jak wyjaśnił, chodziłoby o taką sytuację, gdy osoba w podeszłym wieku traci pracę i nie może jej znaleźć. - W związku z tym otrzymuje niskie świadczenie o charakterze tzw. częściowej emerytury, które będzie wynikało z faktu uzbierania kapitału (...) co najmniej na emeryturę minimalną - powiedział Tusk.

Dodał, że to świadczenie nie mogłoby wynosić więcej niż emerytura minimalna i nie można byłoby go łączyć z pracą. Tusk zastrzegł, że nie jest przesądzone, że to rozwiązanie ostatecznie znajdzie się w projekcie. Dodał, że wciąż trwają konsultacje, a każda propozycja wymaga precyzyjnego wyliczenia.

Przedstawicielki Kongresu Kobiet przedstawiły premierowi m.in. propozycję wprowadzenia do Kodeksu wyborczego parytetu w udziale kobiet na listach wyborczych, mówiły także o kwotach w biznesie.

- Mogę zadeklarować, że co do kwestii parytetowej od lat jestem umiarkowanym entuzjastą; jeszcze jestem zdecydowanie na tak, jeśli chodzi o ten projekt dotyczący Kodeksu wyborczego, który dziś otrzymałem - zaznaczył Tusk.

Dodał, że w parlamentarnym klubie PO udało się zbudować względną równowagę pomiędzy płciami i jest czas najwyższy, aby "spróbować zbudować parytet prawdziwy". - To żadna szczególna rewolucja, tylko dość powszechny obyczaj - powiedział premier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk: Częściowa emerytura w podeszłym wieku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.