"Tusk działa jak właściciel swojego państwa"

PAP / psd

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że premier Donald Tusk zachowuje się jak władca, który jest właścicielem swojego państwa. Zdaniem lidera PiS świadczy o tym podjęcie decyzji o przystąpieniu Polski do Paktu Euro Plus.

"Donald Tusk zachowuje się już nie jak władca absolutny kraju, tylko jak władca z okresu tzw. patrymonializmu, to znaczy czasów, kiedy władca był właścicielem swojego państwa" - oświadczył Kaczyński na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, że "bez żadnej procedury - nie było nawet żadnej uchwały Rady Ministrów - (Donald Tusk) podejmuje decyzje, których skutki dla polskiej suwerenności, polskiej polityki gospodarczej, dla polskiego rozwoju (są) dalej idące niż Traktatu Lizbońskiego".

Według Kaczyńskiego decyzje ws. Paktu zostały podjęte "bez żadnej procedury, bez żadnej podstawy prawnej". "Nawet władcy absolutni mieli w takich sprawach pewne ograniczenia, Donald Tusk uważa, że jest kimś więcej niż władcą absolutnym" - mówił prezes PiS.

Pakt przewiduje koordynację w wybranych dziedzinach, takich jak konkurencyjność, innowacje, zatrudnienie, czy stabilność finansów publicznych albo koordynacja podatkowa. Pakt jest otwarty dla krajów spoza strefy euro i Polska zdecydowała się do niego dołączyć.

"Przyjęcie przez Polskę tych wszystkich regulacji, tych wszystkich zobowiązań, które są związane z Euro Plus oznacza w gruncie rzeczy wprowadzenie takich rozwiązań, które zmniejszają szanse konkurencyjne Polski, które opóźnią nasz rozwój" - przekonywał Kaczyński.

"Ten rząd pod tym względem ma już na sumieniu straszliwy grzech z CO2, gdzie rezygnując z weta ani nic nie uzyskał (...) i na te rozwiązania się zgodził. A one oznaczają - i to jest communis opinio doctorum (powszechna opinia doktorów) - zmniejszenie tempa wzrostu Polski i zwiększenie obciążeń obywateli ze względu na ceny energii" - powiedział prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskieg od początku obecnej kadencji parlamentu można zaobserwować "bardzo groźne zjawisko nieliczenia się z prawem, ustawami i z konstytucją". W tym kontekście powiedział o powołaniu szefa ABW Krzysztofa Bondaryka bez "odpowiedniej konsultacji z prezydentem".

"Mieliśmy takie wydarzenie - to już było łamanie konstytucji - jak debata po orędziu prezydenta, mimo że to jest wyraźnie w konstytucji zakazane" - mówił Kaczyński. Według niego w tej chwili dochodzi jednak do rzeczy "zupełnie niesłychanych"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Tusk działa jak właściciel swojego państwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.