Tusk udaje się z oficjalną wizytą na Kaukaz

Tusk udaje się z oficjalną wizytą na Kaukaz
Premier Donald Tusk (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mik

Premier Donald Tusk rozpocznie dziś 4-dniową oficjalną wizytę na Kaukazie Południowym - w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii. Główne tematy rozmów szefa polskiego rządu to: Partnerstwo Wschodnie, sytuacja polityczna na Kaukazie oraz polityka energetyczna.

W Baku Tusk spotka się z szefem azerskiego rządu Arturem Rasizade, prezydentem Ilhamem Alijewem oraz szefem parlamentu Oktajem Asadowem. W Gruzji będzie rozmawiał z premierem Nikolozem Gilauri i prezydentem Micheilem Saakaszwilim. Weźmie też udział w seminarium na temat realizacji przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wsparcia dla gruzińskiej administracji publicznej - w zakresie polityki regionalnej.

W piątek w Armenii Tusk spotka się z premierem Tigranem Sargsjanem, prezydentem Serżem Sargsjanem, szefem parlamentu Howikiem Abrahamjanem oraz Katolikosem Wszystkich Ormian Karekinem II.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział PAP, że głównym tematem rozmów premiera na Kaukazie Południowym, będzie kwestia polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego zmierzającej do zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami. W programie Partnerstwa uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś. Graś przypomniał, że dzięki staraniom m.in. Polski, na programy związane z Partnerstwem Unia przeznaczy 600 milionów euro do 2013 roku.

Graś poinformował, że wizyta Tuska w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie jest pierwszą w historii wizytą szefa polskiego rządu w krajach Kaukazu Południowego. Jego zdaniem, wizyta ma służyć nawiązaniu współpracy w zakresie rozwoju regionalnego - w przypadku Azerbejdżanu i Armenii oraz podsumowaniu dotychczasowych polsko-gruzińskich działań w tym zakresie.

Podczas wizyty Tusk wiele uwagi ma poświecić kwestii stabilizacji sytuacji politycznej w regionie Kaukazu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk udaje się z oficjalną wizytą na Kaukaz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.