Tusk: z pokorą biorę pogorszenie nastrojów

Tusk: z pokorą biorę pogorszenie nastrojów
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh

Z pokorą biorę pod uwagę pogorszenie nastrojów i spadek zaufania, przede mną po prostu codzienna robota, będę musiał przekonywać ludzi - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że będzie oceniany przez pryzmat tego co zrobił, a nie zapowiedzi.

Premier, który otworzył na warszawskim Torwarze finałowy III Turniej Orlika, był pytany przez dziennikarzy m.in. o ocenę reakcji po wygłoszonym w piątek w Sejmie tzw. drugim expose. W piątek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Tuska i przyjął jego informację, w której zapowiedziano m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego oraz program "Inwestycje polskie". Dla opozycji to obietnice bez pokrycia.

"Nie spodziewam się żadnych cudownych i nadzwyczajnych efektów tylko dlatego, że wystąpiłem w Sejmie z tym programem, bo i tak wszyscy będą oceniali pod kątem tego ile zrobiłem, a nie ile powiedziałem" - oświadczył premier. Zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę, że "na te zapowiedzi ludzie będą patrzyli z dystansem i ostrożnie".

"Mam wrażenie, że recepty na kryzys odnajdujemy dość skutecznie, choć zdaję sobie sprawę, że ludzie chcieliby nie tylko obrony przed kryzysem, ale poprawy. Nie zawsze jest to możliwe, ale ja z pokorą muszę brać pod uwagę pogorszenie nastrojów i spadek zaufania (...) nie zawsze przez lata utrzymuje się identyczne tempo" - mówił.

DEON.PL POLECA

Tusk przyznał jednocześnie, iż ma poczucie, że "po wyborach może zabrakło mi cierpliwości i konsekwencji, żeby tłumaczyć każdy krok". "A może, nawet powiem mocniej, to co tłumaczyłem nie było zawsze przyjemne" - dodał.

"Dzisiaj musimy wrócić do tego, co jest obowiązkiem i z czym się dobrze czuję, to znaczy: rozmawiać z ludźmi, tłumaczyć i słuchać (...) dzisiaj jest lekka zadyszka, jutro mam nadzieję będzie lepiej" - powiedział.

Dodał, że szczególnie ważną kwestią jest - według niego - wprowadzenie wydłużonych urlopów macierzyńskich. "Sądzimy, że lipiec-sierpień 2013 r. to jest ten moment, od którego ten projekt powinien już działać" - dodał.

W piątek premier zapowiedział, że urlop macierzyński ma być wydłużony z 6 do 12 miesięcy; jeśli ktoś zdecyduje się na półroczny urlop będzie mu przysługiwać 100 proc. pensji; ci, którzy wybiorą roczny urlop dostaną 80 proc.

Szef rządu zaproponował też w swym wystąpieniu zmianę finansowania budowy żłobków: samorząd będzie musiał włożyć własny wkład tylko na poziomie 20 proc.; o dofinansowanie będą też mogły ubiegać się podmioty prywatne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk: z pokorą biorę pogorszenie nastrojów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.