Urzędnicy MF pomagają się obłowić oszustom

Urzędnicy MF pomagają się obłowić oszustom
(fot. mf.gov.pl)
Marek Michałowski / "Gazeta Polska Codziennie" / PAP / slo

Ponad 30 proc. prawa gospodarczego tworzonego w Polsce to przepisy, dzięki którym nieuczciwi przedsiębiorcy dorobili się kosztem zwykłych obywateli. Doniesienie złożone do CBA o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów to czubek góry lodowej. Chory jest cały system tworzenia prawa w Polsce.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w doniesieniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarzucił urzędnikom Ministerstwa Finansów tworzenie przepisów umożliwiających przestępstwa podatkowe. Zdaniem prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka "od 20 lat w Ministerstwie Finansów produkowane są przepisy, na podstawie których powstają różnego rodzaju mafie".

W doniesieniu wskazano m.in. regulacje pozwalające osobom mającym miejsce zamieszkania za granicą na sprowadzanie do Polski na skalę gospodarczą bez opodatkowania wyrobów akcyzowych, a także zwolnienie z podatku obrotowego i dochodowego osób osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

Grupy nacisku mają swoich ludzi niemal we wszystkich organach państwa. Z raportu przygotowanego przez Uczelnię Vistula wynika, że działają w administracji publicznej, na stanowiskach ministerialnych oraz w Sejmie i Senacie. Ludzie ci, mimo że są zatrudniani za publiczne pieniądze, pilnują interesu biznesowych lobby.

- Nie dziwi mnie, że w ostatnich 20 latach ponad 30 proc. tworzonego prawa to przepisy, dzięki którym nieuczciwi przedsiębiorcy mogli się obłowić kosztem zwykłych obywateli - mówi Krzysztof Rybiński. Jego zdaniem doniesienie złożone przez ZPP do CBA w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu finansów to czubek góry lodowej.

DEON.PL POLECA

- Zepsuty jest cały system tworzenia prawa w Polsce - podkreśla ekonomista.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Urzędnicy MF pomagają się obłowić oszustom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.