W 2015 roku działało 237 gangów narkotykowych

W 2015 roku działało 237 gangów narkotykowych
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

W 2015 roku w Polsce działało 237 gangów narkotykowych, o 31 mniej niż w 2014 r. Nadal wśród narkotyków, których zabezpieczano najwięcej, znalazły się marihuana i amfetamina - wynika z raportu Centralnego Biura Śledczego Policji.

Raport dotyczący pracy CBŚP w 2015 r. jest opracowywany. Jak dowiedziała się PAP, z części poświęconej przestępczości narkotykowej wynika m.in., że w 2015 r. polskie gangi zainteresowały się nowym narkotykiem o nazwie khat. Policjanci z CBŚP przechwycili rekordową jego ilość - 3,2 tony (w kontenerze, który miał z Gdańska trafić do Niemiec - PAP).

"Polska nie jest krajem docelowym dla tego narkotyku. Przemycany jest przez Polskę na Zachód" - mówi PAP oficer CBŚP.

Khat - inaczej czuwaliczka jadalna - jest silnie odurzającą substancją, uważaną za naturalny odpowiednik amfetaminy. Działa na układ nerwowy.

DEON.PL POLECA

Nieoficjalnie policjanci przyznają, że obecna popularność khatu w Europie Zachodniej ma związek z napływem imigrantów z Afryki, gdzie jej liście wykorzystywane są do żucia lub sporządzania naparów.

Jak wynika z danych CBŚP, jeśli chodzi o rodzimy rynek nadal popularne wśród gangów są marihuana i amfetamina. W 2015 r. policjanci z CBŚP zlikwidowali 131 plantacji marihuany i 14 laboratoriów narkotyków syntetycznych, zabezpieczyli m.in. 520 kg marihuany i 350 kg amfetaminy.

Śledczy przejęli też ponad 50 tys. sztuk ecstazy, prawie 7 tys. litrów BMK (prekursora do wytwarzania amfetaminy) i ponad 23 kg kokainy.

Jak przyznają policjanci CBŚP, zauważalne jest m.in. to, że plantacje marihuany w Polsce są coraz bardziej nowoczesne, wyposażane w profesjonalny sprzęt, często sprowadzany z zagranicy. Przestępcom chodzi m.in. o to, by były wydajniejsze, a zbiory możliwe były kilka razy w roku. Z kolei w przypadku laboratoriów narkotyków syntetycznych, gangi starają się minimalizować ewentualne straty. Co to oznacza w praktyce? Na miejscu, w laboratorium, gromadzą tylko tyle prekursorów i odczynników ile potrzebują do produkcji określonej liczby narkotyków.

Nadal też popularne są tzw. dopalacze. Tylko w marcu 2015 r. funkcjonariusze CBŚP przechwycili 30 tys. dopalaczy, których wartość oszacowano na ponad 2 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W 2015 roku działało 237 gangów narkotykowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.