W Belwederze dzieci przygotowywały kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej

W Belwederze dzieci przygotowywały kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / jp

Stołeczni uczniowie przygotowali we wtorek świąteczne kartki dla mieszkających w USA polskich weteranów II wojny światowej.

- To lekcja historii dla dzieci, pokazujemy że jesteśmy jedną wspólnotą, że pamiętamy o naszych bohaterach - mówił prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

Akcja przygotowywania przez dzieci kartek świątecznych dla polskich weteranów mieszkających poza granicami kraju odbyła się we wtorek po raz szósty. Wzięli w niej udział uczniowie warszawskich szkół podstawowych. W ramach tegorocznej edycji, uczniowie przygotowywali kartki świąteczne dla mieszkających w USA weteranów, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej.

- Jestem przekonany, że dla wszystkich weteranów będzie to taka miła świąteczna niespodzianka, że oni będą wzruszeni, bo się tego nie spodziewają. Pokazujemy, że jesteśmy jedną wspólnotą, że pamiętamy o naszych bohaterach, jesteśmy im wdzięczni i chcemy im sprawić świąteczną niespodziankę - powiedział PAP Kwiatkowski.

Zdaniem prezydenckiego ministra, akcja przygotowywania kartek dla weteranów jest lekcją historii dla uczniów. "One (kartki) trafią do bohaterów naszej niepodległości, do tych, którzy w trakcie II wojny światowej walczyli o to, aby Polska była wolna, aby Polska mogła być demokratyczna, aby Polska mogła się normalnie rozwijać; bardzo dużo z nich do Polski, o którą walczyli, nie mogło po wojnie wrócić" - wskazywał.

- Jedną z tych osób będzie pan generał Emil Mentel - on już ma 103 lata, walczył pod Tobrukiem, walczył pod Monte Cassino. Miałem w tym roku zaszczyt przekazać mu jego generalską nominację, bardzo się z niej ucieszył - mówił Kwiatkowski.

Dzieci przygotowują kartki dla konkretnych osób. Najpierw losują nazwisko osoby, a potem specjalnie dla niej przygotowują świąteczną kartkę z życzeniami.

Kartkę dla generała Emila Mentela przygotowała 14-letnia Alicja. Jej praca przedstawia renifera między choinkami. Uczennica wyraziła nadzieję, że generałowi dzięki jej kartce "będzie bardzo miło i poczuje się bardzo doceniony".

Na kartce 12-letniego Kajetana znalazła się bombka z kolorowych cekinów.

- Weterani to osoby, które powinno darzyć się szacunkiem, ponieważ one walczyły i przez to, że one to robiły, to może akurat właśnie tutaj rozmawiamy. Trzeba pogratulować takim osobom, że ryzykowały swoje życie, ale też z okazji świąt złożyć życzenia - mówił.

- Moja karta przedstawia dużą, błyszczącą gwiazdę betlejemską. W środku jest choinka z ozdobami i życzenia - mówiła 8-letnia Ola. "Życzę weteranowi, żeby był zdrowy i żył jak najdłużej" - dodała.

- Sądzę, że to jest miłe dla weterana, jeśli jest daleko i dostaje kartki, i wie, że ktoś o nim pamięta tutaj, w Polsce - stwierdziła 12-letnia Alicja. Na jej kartce znalazły się bałwanki.

Na kartce ministra Kwiatkowskiego znalazł się świąteczny wieniec i bałwanki. "Nie wiem, gdzie mieszka adresat mojej kartki, czy w miejscu, gdzie w trakcie świąt towarzyszyć mu będzie śnieg za oknem, czy nie, ale tu, z Polski przesyłamy mu serdeczne pozdrowienia, życzenia i wyrazy sympatii" - mówił.

- Myślę, że to, co wzrusza tych, dla których te kartki przygotowujemy, to jest to, że oni widzą, że one są malowane z serca, że dzieci przekazują to, co mają w sobie najcieplejszego - dodał Kwiatkowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Belwederze dzieci przygotowywały kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.