W Krakowie powstaje film o Marcinie Lutrze

W Krakowie powstaje film o Marcinie Lutrze
(fot. Gabriela__F / Foter.com / CC BY)
PAP / kw

W Krakowie trwają zdjęcia do filmu biograficznego o słynnym reformatorze Kościoła Marcinie Lutrze. Brytyjsko-amerykańska produkcja powstaje na zlecenie amerykańskiej publicznej stacji telewizyjnej PBS.

Premiera "Marcina Lutra. Idei, która zmieniła świat" (ang. "Martin Luther. The idea that changed the world) odbędzie się prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

"Film w reż. Brytyjczyka Davida Batty'ego będzie pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym" - powiedziała PAP Marta Habior z No Sugar Films, które jest producentem wykonawczym filmu w Polsce.

Jak dodała, zdjęcia do "Marcina Lutra" powstają tylko na terenie Polski. "Przyciągnęły mnie do Polski przepiękne miejsca, ale znalazłam tu o wiele więcej: fantastyczną ekipę, sprzęt, kostiumy pierwszej klasy i wszystko w ramach mojego budżetu" - powiedziała producentka filmu Hannah Holloway.

Ekipa filmowa pracowała już w takich zakątkach Małopolski jak Bochnia, Dębno, ale także w Wiślicy w województwie świętokrzyskim. W Krakowie filmowcy realizują zdjęcia głównie w miejscach, w których są architektoniczne zabytki sakralne - m.in. w opactwach w Mogile i Tyńcu. W mieście filmowcy pozostaną do końca tygodnia, później pojadą do Torunia.

W roli główniej występuje Irlandczyk Padraic Delaney, znany m.in z dramatu wojennego "Wiatr buszujący w jęczmieniu" w reż. Kena Loacha oraz z serialu telewizyjnego "Dynastia Tudorów".

Oprócz reżysera, producentów i autora zdjęć, ekipa składa się w całości z polskich twórców i realizatorów. O szczegóły średniowiecznej scenografii dba scenografka Elwira Pluta ("Body/Ciało", "Nieulotne"), a charakteryzacją zajmuje się Klaudyna Góralska ("Hycel", "Aazaan"). Kostiumy przygotowała Zuzanna Markiewicz ("Nie ten człowiek", "Dekalog 89+").

Producentami filmu są Big Book Media z Wielkiej Brytanii oraz Boettcher+Trinklein Inc. z USA.

Marcin Luter urodził się w 1483 r. w niemieckim Eisleben, gdzie też zmarł w wieku 63 lat. Był profesorem teologii, mnichem augustiańskim. Do historii przeszedł jako reformator Kościoła i twórca luteranizmu - czołowego nurtu protestantyzmu.

Prawie pół tysiąca lat temu Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje 95 tez przeciw nadużyciom w handlu listami odpustowymi. Słynne wydarzenie z 1517 r. stało się symbolicznym początkiem Reformacji - stała się ona początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i zainicjowała kolejne podziały w Kościele.

Przybicie tez było brzemienne w skutki także dla samego Lutra. Był przesłuchiwany, prowadził niezliczone dysputy i rozmowy na temat swych tez. Ponieważ nie zrezygnował z głoszonych przez siebie prawd, papież nałożył na niego ekskomunikę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Krakowie powstaje film o Marcinie Lutrze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.