W Krakowie powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

W Krakowie powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
Fot. NeONBRAND / Unsplash
PAP/kb

Już jesienią w Szpitalu im. Babińskiego zostanie otwarte pierwsze w Krakowie i jedno z siedmiu w Polsce Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe.

Ma pomagać osobom do 21. roku życia: diagnozować, interweniować, leczyć i współpracować przy tym z rodzinami, szkołą i kuratorami.

W poniedziałek w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisano umowę dotyczącą przekazania 13 mln zł na funkcjonowanie tego centrum do 2023 roku.

Jak poinformował rzecznik prasowy Szpitala im. Babińskiego Maciej Bóbr stronami umowy są: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Szpital im. Babińskiego w Krakowie, dla którego partnerami są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Ze szpitalem współpracować będzie spółka EZRA, która opracowała model funkcjonowania Centrum.

"Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe oferować będzie zintegrowaną opiekę medyczną, terapeutyczną i psychologiczną oraz wsparcie społeczne, profilaktyczne i edukacyjne" – mówił PAP rzecznik prasowy Szpitala im. Babińskiego Maciej Bóbr. Dodał, że pod opieką centrum będzie ponad 1 tys. osób w wieku od 7 do 21 lat z dzielnic Dębniki, Łagiewniki – Borek Fałęcki i Swoszowice oraz ich rodzice i opiekunowie.

DEON.PL POLECA

Centrum zlokalizowane będzie w odremontowanym pawilonie IV B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie.

Koszt remontu, adaptacji i wyposażenia tego budynku wyniósł ponad 5 mln zł, a środki pochodziły z funduszy unijnych i z budżetu województwa małopolskiego. Na etapie urządzania wnętrz, który trwa obecnie, szpital będzie miał pomoc od Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tak, aby młodzi pacjenci leczyli się w możliwie najbardziej przyjaznym otoczeniu.

Szpital chciałby pozyskać także 15 mln zł na remont i wyposażenie sąsiedniego budynku, którym ma być przeznaczony na potrzeby edukacyjne młodych pacjentów.

W nowym centrum, które zgodnie z planami ruszy we wrześniu mają działać poradnie środowiskowe, poradnia zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym dla 30 osób oraz "hostel" z ośmioma miejscami dla tych pacjentów, którzy na jakiś czas powinni zamieszkać poza rodziną.

Każdy zgłaszający się do centrum młody człowiek będzie miał przygotowany indywidualny plan zdrowienia. Centrum ma współorganizować warsztaty dla rodziców, nauczycieli i pracowników innych instytucji, które zajmują się młodzieżą.

Model, według którego pracować będzie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe, został opracowany i przetestowany przez Bielańskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie i wpisuje się w tworzony obecnie nowy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Dostępność do świadczeń ma się poprawić dzięki utworzeniu Punktów Konsultacyjno-Zgłoszeniowych - po pomoc zgłosić się będzie można praktycznie "z ulicy". Pierwsza rozmowa odbędzie się w 72 godziny od zgłoszenia, choć w praktyce młodzi ludzie najczęściej będą kierowani z Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży Kraków- Podgórze.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

W Krakowie powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.