W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

W lasach występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego - poinformował w we wtorek Instytut Badawczy Leśnictwa. Najtrudniejsza sytuacja jest m.in. na Dolnym Śląsku i na Lubelszczyźnie, trochę lepiej jest na Podlasiu i na Warmii i Mazurach

Według danych instytutu, wilgotność ściółki w lasach oscyluje wokół 10 proc. W wielu rejonach kraju występuje tzw. +pogoda pożarowa" sprzyjająca powstawaniu i rozprzestrzenianiu się ognia, kiedy temperatura powietrza przekracza 22 st. Celsjusza, wilgotność względna powietrza spada poniżej 46 proc., a wilgotność ściółki jest niższa od 11 proc. - dodano.

Instytut informuje, że w ciągu ostatnich dwóch dni w lasach wybuchło ponad 100 pożarów, od kwietnia było ich już ponad 2,2 tys.

Najgorsza sytuacja jest w województwach: lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim. Średnie zagrożenie pożarowe występuje w części woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, podlaskiego czy w Małopolsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.