W Polsce rozpoczęła się żałoba narodowa

W Polsce rozpoczęła się żałoba narodowa
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

O północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę przed południem w archikatedrze w Warszawie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, jest organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

DEON.PL POLECA

Żałobę narodową wprowadza prezydent w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwyczajowo nadawcy i organizatorzy imprez np. kulturalnych czy masowych uwzględniają fakt obowiązywania żałoby narodowej, ale - jak zaznaczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - w związku z faktem jej ogłoszenia przez prezydenta organizatorzy zaplanowanych wcześniej wydarzeń nie mają prawnego obowiązku odwoływania ich; taką decyzję każdy z podmiotów podejmuje samodzielnie.

Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej. Zmarł 28 października, miał 86 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Polsce rozpoczęła się żałoba narodowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.