W polskich miastach przybyło bezdomnych, w tym dzieci

W polskich miastach przybyło bezdomnych, w tym dzieci
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Z ok. 4,4 tys. do blisko 5 tys. wzrosła w ciągu jednego roku liczba bezdomnych w woj. śląskim. W porównaniu do ub. lat wykazano też większą niż dotąd grupę przebywających z dorosłymi dzieci - wynika z danych zebranych m.in. przez ośrodki pomocy społecznej.

Badanie, jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, przeprowadzono z 27 na 28 stycznia m.in. w noclegowniach, ogrzewalniach, mieszkaniach chronionych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych. Sprawdzono też pustostany, altany działkowe. Dane zbierały m.in. ośrodki pomocy społecznej i miejskie ośrodki pomocy rodzinie.

Podczas liczenia odnotowano 4945 osoby bezdomne, w tym 3892 mężczyzn i 779 kobiet. Najwięcej osób szukało w tym czasie schronienia w hostelach i schroniskach dla bezdomnych oraz noclegowniach (4307). Pozostałe osoby przebywały w tym czasie m.in. na terenie pustostanów.

Pod względem liczby bezdomnych przodują Katowice - prawie 700 osób oraz Częstochowa - ponad 380. Kolejne miasta to Rybnik (ok. 290), Zabrze (ok. 235), Sosnowiec (230), Bielsko-Biała (225), Gliwice (ok. 205), Bytom (ok. 190), Dąbrowa Górnicza (ok. 175), Tychy (ok. 130).

DEON.PL POLECA


Tegoroczne statystyki wskazują na większą niż w latach poprzednich liczbę bezdomnych dzieci. W latach 2011-2015 ich liczba wahała się między ok. 140 a 245 - wobec 274 w tym roku. Podczas ostatniego liczenia najwięcej takich dzieci było w Katowicach (ok. 60) i Częstochowie (ok. 30). Dzieci, które wykazano w tegorocznym raporcie, przebywały na terenach rozmaitych placówek wspierających osoby bezdomne, w tym m.in. w mieszkaniach chronionych i treningowych (lokale chronione są formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia).

W Częstochowie, jak poinformowała PAP rzeczniczka tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Olga Dargiel, dzieci przebywają wraz z jednym z rodziców lub z obojgiem m.in. w mieszkaniu chronionym, przytulisku dla rodzin lub przytulisku dla kobiet - w przypadku samotnych matek. "W zależności od liczby osób w rodzinie, rodziny z dziećmi mają w placówkach swój odrębny pokój lub są to pokoje łączone z innymi osobami" - dodała.

Dzieci są w różnym wieku. W Częstochowie najmłodsze ma rok i dwa miesiące, najstarsze 15 lat. "Chodzą do szkół, część do przedszkoli, młodsze przebywają z matkami" - podała Dargiel.

Wszystkie rodziny i samotne matki z Częstochowy starają się o przyznanie mieszkań socjalnych. Dargiel poinformowała, że w związku z tym planowana jest inicjatywa związana ze zmianą przepisów. "Warto zwrócić uwagę, że ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie przewiduje szczególnego traktowania matek samotnie wychowujących dzieci, w tym w sprawach dotyczących mieszkań socjalnych dla rodzin i matek bezdomnych z dziećmi. Dlatego planowana jest inicjatywa samorządu zmiany zapisów tego prawa w porozumieniu z lokalnymi przedstawicielami parlamentu RP" - poinformowała rzeczniczka częstochowskiego MOPS.

Częstochowski MOPS podkreśla, że o tym, kto zostaje bezdomnym - zwłaszcza w przypadku matek z dziećmi - często decyduje przypadek, trudna sytuacja rodzinna. Kilka miesięcy temu pracownicy MOPS-u zebrali autentyczne historie osób bezdomnych, które skończyły 60 lat. Powstała w ten sposób publikacja "Opowiem Wam swoją historię". O swych losach opowiadali m.in. była fryzjerka, stolarz i piekarz.

Zadaniem tego projektu socjalnego, jak poinformował MOPS, była m.in. próba pokazania, że "osoby bezdomne to nie - jak powszechnie się sądzi - +ludzie z marginesu+". Pracownicy socjalni chcieli pokazać, że splot różnych trudnych czy nieszczęśliwych zdarzeń, kilka nieprzemyślanych decyzji i brak pomocnej dłoni "mogą sprawić, że w zasadzie każdy może znaleźć się na ulicy".

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w porównaniu z 2015 r. (4415) liczba osób bezdomnych w 2016 r. (4945) wzrosła o 530. W 2014 r. odnotowano 4290 bezdomnych, w 2013 r. - 4032, w 2012 r. - 3466, 2011 r. - 2973.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W polskich miastach przybyło bezdomnych, w tym dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.