W Senacie informacja rządu ws. lekcji historii

PAP / drr

Informacją rządu w sprawie wymiaru godzin lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych oraz ustawą dotyczącą okazjonalnego przewozu osób - tym m.in. będzie zajmował się Senat podczas rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia.

Informacja rządu ma związek z przygotowaną przez MEN nową podstawą programową nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, która ma obowiązywać od 1 września. Przeciwko zmianom odbywały się protesty w kilku miastach w kraju. W ocenie protestujących nowa podstawa programowa nauczania ograniczy nauczanie historii.

MEN zapewnia jednak, że liczba godzin historii w szkołach ponadgimnazjalnych nie zmniejszy się, ale zwiększy. Po zmianach licealiści będą mieli dwie godziny historii w pierwszej klasie oraz po dwie godziny lekcji nowego przedmiotu "historii i społeczeństwa" w klasie drugiej i trzeciej. Lekcje te, które - jak podkreśla MEN z uwagą, że można to sprawdzić, zapoznając się z nową podstawą programową - są solidną porcją wiedzy historycznej i będą obowiązywać wszystkich uczniów.

Zdaniem minister edukacji Krystyny Szumilas dzięki zmianom uczniowie będą uczeni inaczej, ale w sposób pozwalający na powtórzenie tego, czego nauczyli się w młodszych klasach, a jednocześnie pozwalający na analityczne spojrzenie na historię pod kątem konkretnych tematów.

Senatorowie będą też debatować nad projektem uchwały upamiętniającej 30. rocznicę utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność". Przypomniano w nim, że 22 kwietnia 1982 r. przywódcy konspiracyjnej Solidarności uzgodnili zasady i sposób koordynacji swoich działań w kraju i za granicą.

"Misją TKK było utrzymanie Solidarności jako najważniejszej instytucji niezależnego, samorządnego społeczeństwa, które swą potrzebę wolności mogło przez wiele lat realizować tylko przez aktywność w podziemiu. Fundamentem pozostawała solidarnościowa strategia walki bez przemocy. Strategicznym celem było odzyskanie możliwości legalnego działania. Efektem niezależne kadry w chwili odradzania się demokracji i wolnego rynku" - czytamy w projekcie.

W projekcie uchwały skierowano słowa szacunku do "wszystkich, którzy swoją podziemną aktywnością zachowali siłę i znaczenie Solidarności". - Nie wahamy się nazwać solidarnościowej konspiracji Wielką. Na tę Wielkość składają się setki tysięcy obywateli angażujących się w strajki, manifestacje, pomoc aresztowanym i internowanym, w ochronę ich rodzin, zaangażowanych w druk i kolportaż niezależnych pism i książek - napisano w projekcie.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zwrócił uwagę, że Tymczasowa Komisja Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" była ciałem kierowniczym polskiego podziemia. - Po stanie wojennym 13 grudnia utworzyło się w Polsce podziemie, w którym działało kilkaset tysięcy ludzi; to był fenomen, który - jeżeli chodzi o zakres - można tylko porównać do tego podziemia okresu wojny czy po II wojnie światowej - mówił Borusewicz dziennikarzom.

Zwrócił uwagę, że "polskie podziemie, które było takim ruchem cywilnego oporu, wytworzyło przeróżne struktury od struktur wydawniczych, drukarni, poprzez różnego typu radia, które nadawały we wszystkich wielkich miastach, a także poprzez struktury w zakładach pracy, tajnych komisji zakładowych". Wszystkie one - dodał - funkcjonowały przez wiele lat i "niewątpliwie komunizm się na tym rozbijał".

Jak zaznaczył, choć w działalność podziemia było zaangażowane kilkaset tysięcy ludzi, to "tworzyło i potem kierowało tym kilkanaście osób". - Warto, stwierdziłem, to przypomnieć, bo tak się wydaje, że to się stworzyło z niczego, tę wolność, którą mamy i demokrację. Ale na to się złożyła walka wielu ludzi i to walka przez wiele lat - podkreślił. Borusewicz zapowiedział, że w Senacie zostanie też otwarta wystawa o podziemiu w Polsce.

Senatorowie zajmą się także ustawą dotyczącą okazjonalnego przewozu osób, według której przedsiębiorcy świadczący okazjonalny przewóz osób będą mieli swobodę prowadzenia działalności, o ile nie będą upodabniali swoich samochodów do taksówek.

Ustawa reguluje działalność niektórych firm prowadzących przewóz osób na specjalne uroczystości, np. śluby, wesela, chrzciny, konferencje czy inne wydarzenia, w tym przewozy VIP-ów. Zakłada ona, że firmy, które spełniają jednocześnie trzy kryteria, będą mogły dalej funkcjonować - chodzi o przewoźników, którzy wykonują przewozy osobiście lub przez zatrudnionych przez siebie kierowców, działają na podstawie umowy zawartej z klientem pisemnie przed przewozem oraz którzy pobierają opłaty tylko w siedzibie firmy - a nie płaci się wprost kierowcy tego pojazdu.

Senat debatować będzie także nad ustawą, która umożliwia przed Euro 2012 otwarcie dla ruchu nawet nieukończonych odcinków dróg krajowych i autostrad. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie takiej drogi wydana byłaby warunkowo, na określony czas.

Nowa ustawa umożliwia uzyskanie pozwolenia na użytkowanie drogi, mimo że nie wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały wykonane albo droga nie spełnia wszystkich wymagań ochrony środowiska. Chodzi o to, by kierowcy mogli korzystać z dróg, choć nie ma jeszcze przy nich np. ekranów dźwiękoszczelnych albo na pasie zieleni nie wysiano jeszcze trawy.

Z ustawy wynika, że od dnia wydania decyzji w sprawie użytkowania wykonawca będzie miał maksymalnie dziewięć miesięcy na dokończenie robót lub spełnienie wymagań ochrony środowiska.

Ponadto senatorowie zajmować się będą ustawą o uruchamianiu środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Nowe przepisy pozwolą na udzielanie zaliczek lokalnym grupom działania.

Nowe rozwiązania umożliwią wypłaty zaliczek tzw. lokalnym grupom działania, które realizują projekty w swojej gminie, np. organizację dożynek, festyny, izby pamięci czy opracowania szlaków turystycznych. Inicjatywy takie mają poprawić jakość życia na wsi. Dotychczas lokalne grupy działania mogły korzystać z pożyczek udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wypłata zaliczek ze środków UE umożliwi im lepsze wykorzystanie tych funduszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Senacie informacja rządu ws. lekcji historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.