W środę po południu spotkanie protestujących rezydentów z Ministrem Zdrowia

W środę po południu spotkanie protestujących rezydentów z Ministrem Zdrowia
(fot. PAP/Paweł Supernak)
4 lata temu
PAP / kk

Na środowe popołudnie zaplanowano rozmowy protestujących rezydentów z przedstawicielami kierownictwa resortu zdrowia. We wtorek wieczorem z lekarzami spotkał się minister Konstanty Radziwiłł.

Rzecznik resortu zdrowia Milena Kruszewska powiedziała, że we wtorek późnym wieczorem minister Radziwiłł spotkał się z protestującymi; wyjaśniła, że spotkanie w godzinach wcześniejszych nie było możliwe ze względu na obowiązki służbowe ministra.

Jak poinformowała, Radziwiłł przypomniał protestującym, że oczekuje na ich stanowisko wobec przedstawionego w miniony czwartek projektu rozporządzenia ws. wynagrodzeń rezydentów. "Te rozmowy przebiegały bardzo dobrze" - powiedziała Kruszewska. W środę po południu ma odbyć się spotkanie kierownictwa resortu z rezydentami.

Od poniedziałku młodzi lekarze prowadzą protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Liczba medyków, którzy zdecydowali się na tę formę protestu, zwiększa się; obecnie jest ich ok. 30. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Według radio RMF po rozmowie z ministrem Radziwiłłem rezydenci częściowo zmienili swoje postulaty.

Rezydenci zorganizowali też akcję oddawania krwi pod hasłem "Niech poleje się krew". Krwiodawcom przysługuje dzień wolny od pracy, z którego protestujący korzystali. Młodych lekarzy wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, m.in. fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy.

We wtorek rezydenci zaapelowali o spotkanie z premier Beatą Szydło, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Zapowiedzieli, że rozważą przerwanie protestu, jeśli przyjdzie do nich premier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W środę po południu spotkanie protestujących rezydentów z Ministrem Zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.