W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
fot. Depositphotos
PAP / pk

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło w środę zagrożenie lawinowe w Tatrach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach - ostrzegają ratownicy TOPR. Lawiny mogą też schodzić samoistnie.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m.

DEON.PL POLECA

"Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie lawinowym przygotowanym przez ratowników TOPR.

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego informują, że na szlakach utworzyły się głębokie zaspy. Mniej uczęszczane trasy są nieprzetarte i pozawiewane śniegiem. Na graniach występują nawisy śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się wiatr. W dolnych partiach, na drogach dojściowych do schronisk i w dolinach na skutek odwilży śnieg jest przepadający i grząski, jednak w wielu miejscach występują oblodzenia i jest ślisko.

Przy planowaniu wysokogórskich wędrówek niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopatka.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.