Wałęsa: Pragnę zachęcić Pana Prezydenta

Wałęsa: Pragnę zachęcić Pana Prezydenta
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / im

List b. prezydenta Lecha Wałęsy do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym prosi on o ułaskawienie skazanych na dwa lata łagru członkiń zespołu Pussy Riot, został w piątek dostarczony do ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

"Pragnę zachęcić Pana Prezydenta, który jak mniemam, osobiście poczuł się urażony tym występkiem, o okazanie łaski skazanym" - napisał b. prezydent w liście do Putina.

"Dzisiaj, często nie zgadzając się z poglądami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, szanując prawo każdego do wyrażania opinii, uznajemy swobodę wypowiedzi jako wartość samą w sobie i gwarancję funkcjonowania systemu demokratycznego" - czytamy w liście Wałęsy do Putina.

"Twórczość artystów, często kontrowersyjna, jest w tym wypadku szczególną formą wyrazu i pozwala sobie niejednokrotnie na bardzo drastyczne formy zwracania uwagi opinii publicznej na kwestie ważne dla twórców" - napisał b. prezydent.

W swoim liście wyraził zarazem osobistą opinię, że "wszelkie zachowania kalające miejsca kultu, świątynie ważne dla ich wyznawców (...), są naganne". "Nie powinno się używać miejsc religijnych do walki politycznej" - zaznaczył. Jak dodał, "nie jest również zwolennikiem form wyrazu, które promują członkinie zespołu".

DEON.PL POLECA

21 lutego pięć performerek z Pussy Riot wykonało w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl. Swój występ określiły jako "modlitwę punkową".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wałęsa: Pragnę zachęcić Pana Prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.