Warszawa: kolejna akcja blokad ulic organizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet

Warszawa: kolejna akcja blokad ulic organizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet
(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP / jb

Po raz drugi część najważniejszych punktów komunikacyjnych w stolicy zostało zablokowanych w poniedziałek w ramach akcji organizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Nieprzejezdna była m.in. Trasa Łazienkowska w okolicy placu na Rozdrożu, wciąż blokowane jest rondo de Gaulle'a.

 

DEON.PL POLECAZgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ogólnopolski Strajk Kobiet w mediach społecznościowych inne blokady obejmują m.in. rondo Dmowskiego oraz rondo Waszyngtona.

Trasę Łazienkowską w okolicy placu Na Rozdrożu blokowało w obu kierunkach kilka samochodów. Niektórzy kierowcy próbowali ominąć blokadę, jadąc pasem zieleni. Na miejscu zgromadziło się również kilkanaście osób, które trzymają baner z logiem Strajku Kobiet oraz skandują hasła, m.in. "Myślę, czuję, decyduję". Niektóre osoby odpaliły flary. Demonstranci przepuszczali jedynie karetki pogotowia. Policja na miejscu spisała część uczestników protestu; po rozmowach z manifestantami ci odblokowali jeden pas ruchu.

Poniedziałek to kolejny dzień protestów w związku z orzeczeniem TK, które zapadło w czwartek 22 października.

Trybunał orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok zapadł w pełnym składzie z dwoma zdaniami odrębnymi.

Wyrok TK wciąż nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw, mimo iż z informacji podanych przez Rządowe Centrum Legislacji wynika, że publikacja powinna nastąpić najpóźniej w poniedziałek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

To nie przypadek, że Bóg chce, byśmy widzieli w Nim Ojca. To nie przypadek, że chce, abyśmy wołali do Niego: Tato!

Bóg jest zawsze kimś więcej, niż umiemy to sobie wyobrazić. Zawsze jest lepszy, niż...

Skomentuj artykuł

Warszawa: kolejna akcja blokad ulic organizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.