Warszawa: nie będzie darmowych transmisji ze ślubów cywilnych

Warszawa: nie będzie darmowych transmisji ze ślubów cywilnych
Fot. depositphotos.com
PAP/kb

Władze Warszawy nie chcą realizować darmowych transmisji ze ślubów zawieranych w USC, choć podobne praktyki są realizowane np. w Gdyni.

Tłumaczy się to tym, że relacje na żywo mogą zorganizować sobie same młode pary.

W czasie pandemii w stołecznych Urzędach Stanu Cywilnego wprowadzono ograniczenia dotyczące liczby osób mogących brać udział w uroczystym zawarciu związku małżeńskiego.

W Sali ślubów, oczywiście poza parą młodych, mogą być świadkowie oraz jeden gość. Łącznie maksymalnie 5 osób nie licząc urzędników. Nie ma mowy nawet o udziale rodziców panny młodej i pana młodego.

Jedna z radnych stołecznych Renata Niewitecka (KO) zwróciła się do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z interpelacją, w której wnioskowała, aby miasto – idąc za przykładem np. Gdyni – wprowadziło transmisje on-line z uroczystości ślubnych.

Odpowiedź była negatywna. Sekretarz miasta Marcin Wojdat wskazał, że USC nie może realizować transmisji, bo nie pozwalają na to przepisy RODO.

"Pozyskując i przetwarzając jakiekolwiek dane osobowe, na każdym etapie jesteśmy zobowiązani do ich właściwego zabezpieczania i sprawowania nad nimi wyłącznej kontroli" - napisał.

W jego ocenie "dotyczy to także stosowanych narzędzi cyfrowych takich jak platformy streamingowe".

"Platforma YouTube jako część Googla i zasady, na jakich przetwarza dane osobowe, znajdują się poza faktyczną kontrolą użytkowników, w tym naszą jako Urzędu m.st. Warszawy. Korzystanie z usług cyfrowych dostarczanych przez ten podmiot jest obarczone ryzykiem, ponieważ nie obowiązują go regulacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zgodne z RODO" - tłumaczył.

"W świetle powyższych wyjaśnień działania polegające na transmisji uroczystości zawarcia związku małżeńskiego on-line pozostawiamy nupturientom" - oznajmił.

Liczba ślubów w Warszawie w czasie pandemii w 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 spadła aż o jedną czwartą.

Od marca 2020 r., kiedy zaczęła się pandemia COVID-19, do końca ubiegłego roku zawarto w stolicy łącznie 4220 ślubów cywilnych i konkordatowych. Więcej było cywilnych związków (2441) niż zawartych przed ołtarzem, czyli tzw. konkordatowych (1779).

Natomiast w analogicznym okresie 2019 r. związek małżeński zawarło w Warszawie 5625 par. Podobne jak w ubiegłym roku młodzi chętniej brali ślub w USC (3303) niż w kościele (2322). 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Antos SJ, Wacław Królikowski SJ

Ksiądz Józef Antos, jezuita pochodzący z parafii Paszkówka, zebrał na kartach tej książki materiały do historii swojej rodzinnej parafii. Wykorzystał w tym celu przede wszystkim łacińskie dokumenty znajdujące się w miejscowym archiwum parafialnym. Przetłumaczone przez...

Skomentuj artykuł

Warszawa: nie będzie darmowych transmisji ze ślubów cywilnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.