Waszczykowski krytycznie o relokacji migrantów w UE

Waszczykowski krytycznie o relokacji migrantów w UE
(fot. P. Tracz. / KPRM)
4 lata temu
PAP / kk

Unijny plan podziału migrantów między kraje członkowskie przywołuje wspomnienia o tym, przez co Polska przeszła podczas drugiej wojny światowej - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski maltańskiej gazecie "Times of Malta".

W opublikowanym w czwartek wywiadzie Waszczykowski podkreślił, że polski rząd jest zdecydowany nie przyjmować migrantów, przebywających obecnie w obozach we Włoszech i w Grecji. "Musicie po prostu zrozumieć, że przymusowa relokacja niesie ze sobą złe konotacje polityczne: my w XIX wieku byliśmy zmuszani przesiedlać się na Syberię, w czasie drugiej wojny światowej byliśmy wypędzani z naszego kraju" - powiedział.

Waszczykowski oświadczył, że Polska nie będzie realizować żadnego programu przesiedleńczego - relacjonuje "Times of Malta". "Nie chcemy, żeby Polska stała się jednym wielkim obozem (...), w którym ludzie spędzaliby życie chronieni i strzeżeni za ogrodzeniem. Migracja (...) powinna być dobrowolna" - wskazał.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił zarazem, że nasz kraj pozostaje otwarty na "prawdziwie humanitarne przypadki".

"Są migranci i są uchodźcy. Oczywiście nadal będziemy przyjmować uchodźców, to nasz obowiązek, ale z migrantami to inna sprawa" - zaznaczył. Dodał, że dotyczy to zwłaszcza tych migrantów, którzy w ogóle nie chcą przybyć do Polski.

"Times of Malta" pisze, że prasa UE uznała partię Waszczykowskiego - Prawo i Sprawiedliwość - za eurosceptyczną, ale że minister woli pojęcie "eurorealistyczna". Wyjaśnił, że sceptyk nie ufa Europie ani nie wierzy w integrację. "My chcemy naprawiać, poprawiać i sprawić, że UE będzie lepsza" - podkreślił minister. Dodał, że Polska chce reformować instytucje w Brukseli "od wewnątrz".

"Sądzimy, że niektóre instytucje muszą zostać przedefiniowane - na przykład Komisja (Europejska). Rada (Europejska) składa się z osób z legitymacją demokratyczną - Komisja nie. Dlatego też naszym zdaniem Komisja nie ma legitymacji do monitorowania bądź do nakładania sankcji na kraje członkowskie" - powiedział Waszczykowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Waszczykowski krytycznie o relokacji migrantów w UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.