Waszczykowski: Wizyta premier Szydło w Budapeszcie

Waszczykowski: Wizyta premier Szydło w Budapeszcie
(fot. Österreichisches Außenministerium via Foter.com / CC BY)
PAP / jm

W najbliższych tygodniach premier Beata Szydło spotka się oficjalnie z Wiktorem Orbanem w Budapeszcie - zapowiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że w rozmowach z UE kierowany przez niego resort chce skorzystać z doświadczeń węgierskich.

Minister spraw zagranicznych, dopytywany w czwartek w TVP Info o środowe spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, powiedział m.in, że nie było to formalnie spotkanie międzypaństwowe, tylko spotkanie przywódców dwóch liderów partii, którzy "mniej więcej w połowie drogi między swoimi stolicami się spotkali i omówili cały kompleks problemów międzynarodowych, szczególnie europejskich".

"To spotkanie było potrzebne, ponieważ ono jakby wyprzedziło spotkanie w tej chwili przedstawicieli państwowych" - powiedział Waszczykowski.

Pytany, dlaczego Orban nie spotkał się również z premier Beatą Szydło, szef polskiej dyplomacji odpowiedział: "Dlatego, że zaproszenie dla pani premier zostało wystosowane wcześniej. (…) W pierwszych godzinach, kiedy rząd pani premier Beaty Szydło rozpoczął prace, odbyła się długa rozmowa telefoniczna. Miałem okazję uczestniczyć w tej rozmowie. To zaproszenie zostało wystosowane. W tej chwili pracujemy nad terminem tego spotkania. Będzie to duża, normalna, państwowa wizyta pani premier w Budapeszcie" - poinformował.

Pytany kiedy może do niej dość powiedział, że ustalanych jest kilka terminów. "Na pewno to będą najbliższe tygodnie" - dodał.

Szef MSZ odniósł się też do twierdzenia, że ostatnie działania polskiego rządu, dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, mediów, podatku bankowego, czy podatku od hipermarketów, są niemal polityczną kalką wcześniejszych działań rządu Orbana. "No niemal. Niektóre sprawy rzeczywiście (…). I to są rozwiązania, które przyniosły sukces nie tylko Viktorowi Orbanowi, ale również Węgrom. Węgry wyszły z ciężkiej zapaści gospodarczej i politycznej i w związku z tym warto niektóre rozwiązania przyjąć" - odpowiedział Waszczykowski.

Pytany był też, czy Jarosław Kaczyński chce skorzystać z doświadczeń Węgier, które musiały się tłumaczyć przed UE ze swoich działań. "Nie wiem, czy pan Jarosław Kaczyński - dlatego, że nie piastuje w tej chwili funkcji państwowych.

Natomiast my, np. MSZ, na pewno będziemy chcieli skorzystać. Ja już podjąłem takie czynności aby sprawdzić, jak były prowadzone te debaty z Węgrami, jakie były zarzuty stawiane Węgrom, kto i jak inicjował te dyskusje w Europie i w jaki sposób Węgrzy rozmawiali z Europą" - powiedział szef MSZ. Dodał, że takie konsultacje z Węgrami przeprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W środę w Niedzicy (woj. małopolskie) szef PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z szefem węgierskiego FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem. Spotkanie trwało około sześciu godzin. Politycy nie udzielali komentarzy mediom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Waszczykowski: Wizyta premier Szydło w Budapeszcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.