Wątpliwości ws. projektu ustawy o prokuraturze

Wątpliwości ws. projektu ustawy o prokuraturze
(fot. Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl)
PAP / mh

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział, że ma wątpliwości co do propozycji zawartych w projekcie ustawy o prokuraturze, szczególnie dotyczących zwiększenia kontroli Sejmu nad prokuraturą. Zawarte tam pojęcia są - jego zdaniem - na tyle ogólne, że mogą być wykorzystane politycznie.

"Sęk w tym, że trudno to zrozumieć, bo zawarte w ustawie pojęcia są na tyle ogólne, że w rękach osób kierujących się złą wolą może to być wykorzystane politycznie" - powiedział Seremet we wtorek w "Sygnałach Dnia" w Polskim Radiu.

Zaznaczył, że jego obawy co do tego zapisu podziela Rada Legislacyjna przy Radzie Ministrów. "Wyraźnie zaznaczono, że wychodząc z założeń ustrojowych, wskazując na w jakimś sensie połączenie prokuratora generalnego z Sejmem i wciągnięcie prokuratora generalnego w ten dialog nie jest rozwiązaniem trafnym" - przytaczał opinie Rady Seremet.

Jego zdaniem obecnie obowiązujące prawo pozwala Sejmowi na sprawowanie skutecznej, wystarczającej kontroli nad prokuraturą, trzeba tylko "lepiej je wykorzystywać".

Prokurator generalny ma też wątpliwości do określania przez rząd kierunków polityki karnej - choć zaznaczył, że rozumie motywy twórców ustawy. Jego zdaniem przepisy w niej zawarte nie dają się "przełożyć na codzienną praktykę działania" prokuratorów, którzy mają obowiązek ścigania sprawców wszystkich przestępstw z jednakowym zaangażowaniem.

Pytany o rozwiązanie Krajowej Rady Prokuratury, Seremet ocenił, że jej dotychczasowe działanie wprowadzało "pewien dysonans funkcjonalny". "Z jednej strony prokurator generalny odpowiadał za całość funkcjonowania prokuratury, w tym też za osoby mianowane na wyższe stanowiska, a dotąd odpowiadał tylko za zatwierdzanie w postaci jednej osoby proponowanej przez Krajową Radę Prokuratury - a powinien mieć przedstawione co najmniej dwie kandydatury do wyboru" - zaznaczył.

Zastąpienie Rady organem samorządowym - Zgromadzeniem Prokuratorów - co również zawiera projekt ustawy, Seremet ocenił pozytywnie, choć jego zdaniem w nowej instytucji powinni znaleźć się także przedstawiciele prokuratury apelacyjnej. Zaznaczył, że ma wątpliwości, czy w takim kształcie byłaby ona wystarczająco sprawna.

Projekt ustawy - zdaniem prokuratora generalnego - nie odpowiada też na wyzwania, jakie stawia nowy Kodeks Postępowania Karnego. Kodeks wprowadza nowy model postępowania sądowego, w którym prokurator, który prowadził przygotowanie przygotowawcze, występuje przed sądem z aktem oskarżenia. Seremet powiedział, że powołał już zespół przygotowujący w tej sprawie odpowiednie rozwiązania.

W czwartek resort sprawiedliwości poinformował, że do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt Prawa o prokuraturze. Wiele z elementów zawartych w tym projekcie zawierał już konsultowany w pierwszej połowie roku projekt nowelizacji przepisów. Planowane zmiany przewidują m.in. zwiększenie kompetencji prokuratora generalnego, likwidację Krajowej Rady Prokuratury i zastąpienie jej organem samorządowym - Zgromadzeniem Prokuratorów, danie rządowi prawa do określania kierunków "polityki karnej" oraz włączenie prokuratury wojskowej do prokuratur cywilnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wątpliwości ws. projektu ustawy o prokuraturze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.