We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Islandii

We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Islandii
(fot. flickr.com)
1 rok temu
PAP / jb

We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Republiki Islandii Gudni Th. Jóhannesson; spotka się z prezydentem Andrzejem Duda, z którym będzie rozmawiał m.in. o sytuacji Polaków w Islandii. W czasie trzydniowej wizyty islandzka para prezydencka odwiedzi też Gdańsk.

 

Wizyta rozpocznie się od oficjalnej ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędzie się spotkanie par prezydenckich, a po nim rozmowy prezydentów i delegacji oraz konferencja prasowa przywódców.

Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, prezydenci będą rozmawiać między innymi o relacjach dwustronnych, w tym sytuacji Polaków na wyspie, współpracy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W obecności prezydenta RP i prezydenta Islandii zostanie podpisana deklaracja pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej RP oraz Ministerstwem Edukacji Nauki i Kultury Islandii, dotycząca nauczania języka polskiego na Islandii. „Jest to dla nas szczególnie istotna kwestia ze względu na liczną grupę Polaków mieszkających na Islandii” – podkreślił Szczerski.

Według oficjalnych danych liczba zarejestrowanych w Islandii obywateli RP wynosi ok. 20 tysięcy, nie licząc Polaków, którzy posiadają także obywatelstwo islandzkie. Polacy stanowią tym samym najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców na wyspie.

Szczerski, podkreślił, że prezydentowi Dudzie bardzo zależy na tym, aby młodzi Polacy za granicą mieli możliwość nauki języka ojczystego oraz zdobywali wiedzę o polskiej historii i kulturze. "Dlatego cieszymy się, że władze islandzkie wspierają możliwość nauki języka polskiego na wyspie” - stwierdził.

Prezydent Duda i prezydent Jóhannesson wezmą także wspólnie udział w konferencji inaugurującej III edycję Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w obszarze środowisko, energia i zmiany klimatu, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu.

Na początku lutego minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i minister klimatu Michał Kurtyka, a także ambasador Norwegii Olav Myklebust podpisali umowy na realizację Programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Budżet programu to 164,7 mln euro - 140 mln euro z Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro to wkład krajowy. Program "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” wdrażać będzie Ministerstwo Klimatu we współpracy z NFOŚ oraz partnerami z państw-darczyńców: Norweską Agencją Środowiska, Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii, Krajową Agencją ds. Energii Islandii. O wsparcie w ramach programu będą mogły się ubiegać samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe czy przedsiębiorcy.

Pierwszy dzień wizyty zakończy uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim wydany przez prezydenta RP na cześć islandzkiej pary prezydenckiej.

W środę prezydent Islandii wraz z małżonką Elizą Jean Reid odwiedzą Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Warszawie, a także złożą wizytę na Uniwersytecie Warszawskim. Następnego dnia para prezydencka Islandii uda się do Gdańska, gdzie między innymi złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, odwiedzi Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności oraz Centrum Techniki Okrętowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Islandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.