"Węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski"

"Węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski"
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / kw

Węgiel jest podstawowym surowcem energetycznym Polski; nie zastąpi go żadna inna energia, bo to się nie opłaca - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z górnikami z kopalni "Bogdanka" na Lubelszczyźnie.

Podziękował górnikom za trud i ryzyko, jakie ponoszą w pracy dla Polski. "O jednym chciałem was zapewnić, że dla mnie jako prezydenta jasną sprawą i oczywistą jest, że węgiel jest naszym podstawowym surowcem energetycznym. Nie zastąpi go żadna energia wiatrowa, inna energia, bo to się Polsce nie opłaca. To może być dodatek do naszej energetyki opartej na węglu" - powiedział prezydent podczas spotkania z górnikami z kopalni "Bogdanka" na Lubelszczyźnie.

DEON.PL POLECAPodkreślił, że węgiel jest podstawą, "bo go mamy i jest nasz, stanowi nasze zabezpieczenie energetyczne". "Nigdy nie zgodzę się na to, żeby Polsce ten węgiel odebrano poprzez jakiekolwiek zapisy aktów prawnych unijnych, czy innych. Do końca zawsze będziemy walczyli o nasze interesy. Polski węgiel jest strategicznym interesem Rzeczypospolitej" - oświadczył prezydent.

Mówił, że górnicy budują pomyślność polskiej gospodarki, a on przyjechał do Bogdanki, aby złożyć im życzenia barbórkowe i przekazać wyrazy szacunku "dla tych, którzy w wielkim trudzie, wykonując pracę bardzo trudną, ciężką, wymagającą odwagi, poświęcenia, ale tak głęboko wpisaną w naszą tradycję, budują pomyślność naszej gospodarki, pomyślność polskiego państwa i swoich rodzin".

Prezydent dziękował górnikom za "trud górniczy, codzienną obecność na dole", gdzie wydobywają "czarne złoto - największe bogactwo naturalne, energetyczne, jakie ma nasze państwo". Podkreślił, że praca na dole wiąże się z ryzykiem, a związane z tym obawy towarzyszą każdej górniczej rodzinie. To - jak zaznaczył - "buduje wśród górników tradycję i potrzebę wspólnoty".

Prezes zarządu kopalni "Bogdanka" Krzysztof Szlaga powiedział, że codziennie do pracy pod ziemią zjeżdża w tej kopalni 5 tys. ludzi "i wydobywa czarne złoto na Lubelszczyźnie".

Prezydent podkreślił, że kopalnia Bogdanka to najnowocześniejsza kopalnia węgla kamiennego w Polsce. "Zagłębie Lubelskie i kopalnia Bogdanka to miejsce bardzo szczególne, bo to najnowsze zagłębie węgla kamiennego w Polsce, Bogdanka jest kopalnią, jak na polskie warunki stosunkowo młodą" - mówił Duda. Przypomniał, że powstawała w latach 70. XX w.

Jak ocenił, kopalnia ta wpisała się w tradycję Lubelszczyzny, a z drugiej strony Lubelszczyzna wpisała się w tradycję górniczą.

Podkreślił, że w Lubelskiem jest drugie po Śląsku zagłębie węglowe w Polsce, na tych terenach znajduje się ponad 21 proc. polskiego węgla. "A mamy tego węgla, jak na warunki nie tylko europejskie, ale i światowe, bardzo dużo, bo - jak mówią eksperci - 90 proc. europejskich pokładów węgla znajduje się w Polsce. A wśród polskich kopalń o Bogdance mówi się, że jest taką czarną perłą polskiego przemysłu wydobycia węgla kamiennego" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że kopalnia funkcjonuje bardzo dobrze, jest dobrze zarządzana, przynosi zyski, a "wynagrodzenia w kopalni są relatywnie wysokie jak na polskie warunki, co jest wielkim plusem".

Po trzech kwartałach 2016 r. grupa kapitałowa Lubelskiego Węgla Bogdanka wypracowała przychody ze sprzedaży sięgające 1,3 mld zł (na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego) oraz zysk netto w wysokości 120,2 mln zł (niższy o ponad 9 proc. od wypracowanego rok wcześniej).

"Utrzymujemy bezpieczną płynność finansową i pozostajemy najbardziej efektywną i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, zapewniając terminowe dostawy ponad jednej czwartej węgla potrzebnego polskim elektrowniom" - podkreślił Szlaga.

Po trzech kwartałach zarówno produkcja węgla handlowego, jak i sprzedaż sięgnęły ok. 6,7 mln ton. Spółka szacuje, że w całym 2016 r. będzie to ok. 8,5 - 9,0 mln ton. Po trzech kwartałach tego roku "Bogdanka" zrealizowała już blisko 75 proc. zapowiadanego rocznego wydobycia. W 2015 r. produkcja węgla handlowego "Bogdanki" wyniosła 8,5 mln ton. Po III kwartale 2016 udział spółki w rynku sprzedaży węgla energetycznego kształtował się na poziomie 15,7 proc. a w rynku węgla energetycznego do energetyki zawodowej - na poziomie 25,9 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.