Wesprzyj rodaków i kombatantów na Kresach

Wesprzyj rodaków i kombatantów na Kresach
(fot. rodacybohaterom.pl)
PAP / slo

"Rodacy bohaterom" to akcja obdarowywania paczkami z okazji świąt polskich kombatantów mieszkających na dawnych polskich Kresach. Organizatorzy już piątej edycji akcji twierdzą, że jednoczy ona  różnorodne środowiska w Polsce i angażuje tysiące wolontariuszy.

Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilona Gosiewska w rozmowie z PAP podkreśliła, że nie spodziewała się aż takiego rezultatu akcji, którą rozpoczęto w 2009 r.

- Zasada od początku była i wciąż jest taka, że nie zwracamy się imiennie do konkretnych instytucji, czy osób o dary na zbiórkę. Ograniczamy się do informacji w internecie, ponieważ chcemy, by angażowali się tylko ci ludzie, którzy czują tę potrzebę wsparcia rodaków i kombatantów na Kresach - powiedziała Gosiewska.

Jak dodała, pierwszą edycję stowarzyszenie organizowało tylko we Wrocławiu, gdzie ma swą siedzibę, natomiast z każdą kolejną Wielkanocą i Bożym Narodzeniem powiększało się grono wolontariuszy, regionalnych koordynatorów i miejsc zbiórek darów.

W 2014 r. z okazji obu świąt zbierano już ponad cztery tony produktów i przygotowywano po cztery tysiące paczek, które z założenia są dostarczane dawnym żołnierzom AK i ich rodzinom, mieszkającym za naszą wschodnią granicą m.in. na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Mołdawii.

DEON.PL POLECA

- Pomysł zrodził się przed laty, gdy na Białorusi odwiedziliśmy naszych rodaków kombatantów i dowiedzieliśmy się, czego im brakuje. Najpierw wspieraliśmy przede wszystkim żołnierzy Armii Krajowej, ale nawiązaliśmy też kontakty ze Związkami Polaków i obecnie paczki trafiają również do Sybiraków, polskich rodzin wielodzietnych, do osób samotnych, czyli wszystkich potrzebujących - mówiła prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Wolontariuszami i darczyńcami akcji są przede wszystkimi uczniowie z wielu szkół w całej Polsce, ale w tym gronie przybywa również osób z różnych innych środowisk. Wpłat na konto dokonują też Polacy zamieszkali za granicą m.in. z Wysp Brytyjskich oraz z dalekiej Australii.

- Zaangażowanie uczniów mnie nie dziwi, bo tematyka Kresów i pamięci historycznej jest w szkołach bardzo żywa. Natomiast zaskakujące bywa, gdy dary przynoszą nam np. grupy pracowników z korporacji czy urzędów publicznych. Są też żołnierze, grupy kibicowskie oraz organizacje pozarządowe. Wyraźnie widać i to ważne, że w takiej sprawie Polacy, skłóceni w innych kwestiach, jednoczą się ponad podziałami - oceniła Gosiewska.

Tegoroczna zbiórka wielkanocna trwa do 17 kwietnia. Nacisk kładzie się w niej na artykuły chemii gospodarczej, ponieważ to produkty drogie i trudniej dostępne potrzebującym. - m.,mn,,Oczywiście zbieramy też produkty żywnościowe z dłuższym terminem ważności. Zawsze zbiórka bożonarodzeniowa jest bogatsza w żywność, a ponieważ tamte paczki dostarczaliśmy w styczniu, więc teraz chcemy naszych rodaków obdarować dodatkowo wyrobami chemicznymi - wyjaśniła prezes.

Stowarzyszenie Odra-Niemen działa we Wrocławiu od 2009 r. Jego celem jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych.

Wolontariusze współpracują z Polonią m.in. porządkują groby Polaków na Kresach, uczestniczą w akcjach wymiany młodzieży, angażują się akcje upamiętnienia bohaterów np. budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych. W realizacji niektórych projektów korzystało ze wsparcia polskiego MSZ oraz MEN.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wesprzyj rodaków i kombatantów na Kresach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.