Wielkopolskie: ponad 11 tys. wolnych miejsc w szkołach średnich regionu

Wielkopolskie: ponad 11 tys. wolnych miejsc w szkołach średnich regionu
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

Ponad 11 tys. miejsc w szkołach średnich czeka na absolwentów podstawówek i gimnazjów w Wielkopolsce - poinformowało w piątek PAP Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W tym roku w regionie dla 70760 kończących te szkoły przygotowano 74233 miejsca.

Absolwenci z Wielkopolski mieli czas do 24 lipca na potwierdzenie woli przyjęcia do konkretnej szkoły. W czwartek ogłoszono wyniki postępowania rekrutacyjnego, także w czwartek dyrektorzy szkół byli zobowiązani do przekazania do kuratorium liczby wolnych miejsc w ich placówkach. Od piątku do 30 lipca potrwa postępowanie uzupełniające na wolne miejsca.

DEON.PL POLECA
Z danych Kuratorium Oświaty w Poznaniu wynika, że w regionie jest 70760 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, w tym 36,2 tys. absolwentów szkół podstawowych i 34,5 tys. absolwentów gimnazjów. Przygotowano dla nich łącznie 74233 miejsca: ponad 38 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 36,2 tys. w szkołach ponadgimnazjalnych.

W piątek Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu poinformowała PAP, że wolnych miejsc w szkołach średnich w Wielkopolsce jest 11031, w tym dla absolwentów gimnazjów - 5546, a dla absolwentów szkół podstawowych - 5485.

Najwięcej miejsc w szkołach średnich czeka na absolwentów podstawówek i gimnazjów w stolicy regionu - łącznie blisko 3,9 tys. Jak poinformował w czwartek PAP poznański magistrat, w przypadku absolwentów szkół podstawowych na blisko 8,3 tys. miejsc przyjęto 6,4 tys. osób. Do dyspozycji uczniów w naborze uzupełniającym pozostaje ponad 1,9 tys. miejsc: ponad 560 w liceach, ponad 700 w technikach i 650 w branżowych szkołach I stopnia.

Szkoły ponadgimnazjalne w mieście dysponowały 7,8 tys. miejsc, przyjęły 6 tys. uczniów. W ramach postępowania uzupełniającego do dyspozycji uczniów w każdym z typów szkół ponadgimnazjalnych w mieście pozostaje po około 640 wolnych miejsc - łącznie ponad 1,9 tys.

W ubiegłym tygodniu dyrektor wydziału oświaty poznańskiego magistratu Przemysław Foligowski informował, że w tym roku miasto przygotowało dwa razy tyle miejsc niż ma absolwentów swoich szkół podstawowych i gimnazjów. Do poznańskich szkół średnich wpłynęły zgłoszenia od młodzieży z niemal wszystkich regionów Wielkopolski, a nawet pojedyncze ze Szczecina, Warszawy, Świnoujścia, Koszalina, Lublina czy z Częstochowy.

Foligowski zapewnił, że jeżeli po rekrutacji uzupełniającej pozostaną absolwenci, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, "razem z dyrektorami placówek oświatowych podejmiemy wysiłki, aby utworzyć dodatkowe miejsca, być może dodatkowe oddziały tak, aby każdy uczeń chętny do przyjęcia do poznańskiej szkoły miał taką szansę".

W Poznaniu rekrutacja uzupełniająca - podobnie jak rekrutacja podstawowa - odbywać się będzie w elektronicznym systemie Nabór. Jej ostateczne wyniki poznamy 30 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielkopolskie: ponad 11 tys. wolnych miejsc w szkołach średnich regionu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.