"Wojna o krzyż to szederstwo z hasła Palikota"

8 lat temu
PAP / drr

Gdyby Ruch Palikota rozpoczął swoją karierę parlamentarną od wojny od krzyż, byłoby to absolutnym szyderstwem z hasła Janusza Palikota postulującego nowoczesne państwo - uważa premier Donald Tusk.

Palikot zapowiedział, że zwróci się do marszałka Sejmu o zdjęcie krzyża w sali obrad. W reakcji na to PiS oświadczyło, że złoży projekt uchwały, którego celem miałoby być uniemożliwienie usunięcia krzyża z sali sejmowej.

- Byłoby absolutnym szyderstwem z hasła nowoczesne państwo, jakie Janusz Palikot bardzo stanowczym tonem wygłaszał jeszcze w wieczór wyborczy, by to ugrupowanie domagające się nowoczesnego państwa, zaczęło swoją karierę parlamentarną od wojny o krzyż - ocenił Tusk na czwartkowej konferencji prasowej.

- Uważam, że nowoczesne państwo dzisiaj, to jest też państwo, które potrafi uchronić instytucje, w tym parlament, od wielogodzinnych, wielodniowych, a może wielomiesięcznych debat na temat kształtu szponów orła w polskim herbie, (tego) czy krzyż ma prawo wisieć, czy nie i tych wszystkich ideologicznych - słusznie traktowanych jako zastępcze - chociaż bardzo emocjonujących tematów - powiedział premier.

Dlatego - jak dodał - jest przekonany, że "ludzie rozsądni nie pozwolą na to, aby polski Sejm, szczególnie w tak krytycznym, w tak ważnym czasie, zamienić znowu w miejsce zdarzeń ciekawych, ale niepotrzebnych, także z punktu widzenia interesów państwa".

Tusk odniósł się też do zapowiedzi PiS dotyczącej projektu zmiany regulaminu izby, który ma "służyć poszerzeniu praw opozycji". PiS postuluje w nim m.in. likwidację tzw. sejmowej zamrażarki, czy zmianę zasad procedury wysłuchania publicznego, które miałoby być przeprowadzane również na wniosek klubu sejmowego.

Partia chce też likwidacji formuły "informacji bieżącej" i "pytań w sprawach bieżących" na rzecz utworzenia pytań do premiera i ministrów. Do zadawania takich pytań uprawnione byłyby tylko te kluby i koła poselskie, które złożyły oświadczenie o niepopieraniu rządu.

Premier, odnosząc się do pomysłów PiS, powiedział, że najbardziej uderzyła go "chęć zwiększenia ilości godzin, gdzie można by w Sejmie przesłuchiwać ministrów i premiera".

- W poprzedniej kadencji jedynym problemem, jeśli chodzi o relacje parlament, ministrowie i premier, była konsekwentna, systematyczna, zauważalna gołym okiem nieobecność liderów opozycji, w tym przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego, zawsze wtedy, kiedy ministrowie, czy ja - jako premier - byliśmy wzywani do parlamentu - mówił Tusk.

- Ministrowie spędzają w parlamencie gigantyczną ilość godzin, są przesłuchiwani przez całą izbę, muszą być obecni na głosowaniach, jeśli są parlamentarzystami, są przesłuchiwani przez komisje, uczestniczą w pracach komisji - wyliczał Tusk.

Jak dodał, odpowiadają też na zapytania posłów i interpelacje. Według premiera, obecność ministrów, czy premiera w Sejmie "nigdy lub prawie nigdy" nie cieszyła się zainteresowaniem lidera opozycji.

- Sądzę, że najpierw samo Prawo i Sprawiedliwość musi zrobić rachunek sumienia czy są zainteresowani rzetelną pracą w parlamencie, czy chcą wyłącznie utrudniać pracę przyszłemu rządowi. Najwyższy czas, aby zmienili nastawienie, bo (...) nowy rząd będzie to polski rząd i będąc w opozycji trzeba czasami wspierać własne państwo - powiedział Tusk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wojna o krzyż to szederstwo z hasła Palikota"
Komentarze (1)
O
OBŁUDA
13 października 2011, 16:20
Kościół, który powinien być drogowskazem dla zagubionych w szumie medialnym swoich wiernych całkowicie ich zawiódł, sznurując sobie usta i pilnie się autocenzurując, zgodnie z zasadą „apolityczności” Kościoła i w ten sposób zostawiając wiernych na pastwę politycznej propagandy antychrześcijańskiej. Chrystus nie był apolityczny! Polityka zaś gwałtownie wciska się we wszelkie szczeliny w murach otaczających kościoły, bijąc w hierarchię i światopogląd chrześcijański jak w bęben. Ile razy należy nadstawiać swoje policzki do bicia? Czy nie należy przypadkiem wziąć przykład z samego Mistrza, wziąć do ręki bat i zacząć solidnie obijać wrogów Kościoła, którzy wypychają chrześcijan z przestrzeni publicznej? Może należy powywracać wreszcie stoły na których kupczą panowie redaktorzy wespół z politykami i wciskają nam tandetę moralną i inne kity? Dlaczego Kościół odpuścił media? Pozwala w mediach grasować takim mędrcom jak biskup Pieronek, czy ksiądz Boniecki, zatem to oni kształtują poglądy przeciętnych katolików, zapędzając ich nieustannie do kąta, gdzie mają stać i wstydzić się swojego ciemnego zaściankowego katolicyzmu. Wolno politykom krytykować wszelkie problemy w Kościele, a nie wolno Kościołowi krytykować polityków, bo Kościół jest „apolityczny”? Kto w ogóle taką głupotę wymyślił? I dlaczego została przyjęta jako oczywistość? To i nie dziwota, że światopogląd katolicki jest powszechnie uznawany za coś wstydliwego i niemodnego, a króluje kicz umysłowy i moralny zwany „światopoglądem postępowym”. Jest on tak postępowy jak paraliż postępowy. Największym problemem Kościoła jest jego hierarchia, w której brakuje wodza, kogoś, kto wie do czego dąży i nie boi się opinii publicznej, lecz te opinię kształtuje według swojego rozeznania.

Skomentuj artykuł

"Wojna o krzyż to szederstwo z hasła Palikota"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.