Wręczono nagrody IPN "Świadek historii"

Wręczono nagrody IPN "Świadek historii"
Instytut Pamięci Narodowej
PAP / wm

Kilkanaście osób działających na rzecz propagowania pamięci o idei niepodległości Polski odebrało w piątek w IPN w Białymstoku wyróżnienia w trzeciej edycji nagrody "Świadek historii". Nagrody wręczyła wiceprezes Instytutu Agnieszka Rudzińska.

Wśród wyróżnionych pośmiertnie znalazł się ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Nagrodę odbierze w innym terminie jego żona Karolina Kaczorowska.

Pozostali nagrodzeni to: kpt. Henryk Bańkowski (żołnierz podziemia niepodległościowego w Bielsku Podlaskim), Fabian Jan Daniłowicz (żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z Suwałk), Danuta i Henryk Grabowscy (sybiraczka i żołnierz AK) oraz pośmiertnie Eugeniusz Kalinowski - założyciel białostockiego Oddziału Związku Byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie(nagrodę odebrała córka).

Nagrodzono też: byłego senatora, pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Białymstoku Stanisława Marczuka, sybiraczkę, działaczkę organizacji na rzecz pomocy na Kresach Klarę Rogalską, Józefa Sokolika - dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, Piotra Szyryńskiego - żołnierza AK i ZWiN oraz Jerzego Zacharczuka (działacz "Solidarności") a także pośmiertnie Antoniego Żabickiego - harcerza Szarych Szeregów i żołnierza AK - nagrodę odebrała żona.

Nagrodę w innym terminie odbierze również bp senior łomżyński Tadeusz Zawistowski. Nagrodę w sierpniu odebrał wcześniej, dniu swoich 95. urodzin rotmistrz Bernard Wasilewski z X Pułku Ułanów Litewskich, choć w piątek był w Instytucie.

Dyrektor białostockiego oddziału IPN Cezary Kuklo przypomniał, że nagroda "Świadek historii", zainicjowana kilka lat w Białymstoku, jest wręczana w przeddzień 72. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, a wiele z nagrodzonych osób doświadczyło okrucieństw tamtych czasów. Są to osoby, "które swoją postawą od 1939 roku i później zaświadczały o prawdziwym, ludzkim zwyczajnym, obywatelskim patriotyzmie" - podkreślił.

Jak powiedział PAP rzecznik IPN w Białymstoku Tamasz Danilecki, dotychczas w trzech edycjach nagrody uhonorowano w Białymstoku 29 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wręczono nagrody IPN "Świadek historii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.