Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego w piątek i w sobotę. O godz. 11 w sobotę msza żałobna

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego w piątek i w sobotę. O godz. 11 w sobotę msza żałobna
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pch

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę - o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna; były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował również, że żałoba narodowa rozpocznie się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.
"Odszedł w ostatnich dniach wielki Polak, wielki patriota, były premier Jan Olszewski, dlatego uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów" - mówił Dworczyk podczas wtorkowego briefingu.
Jak dodał, uroczystości pogrzebowe będą dwudniowe i odbędą się w najbliższy piątek i sobotę, a miejscem pochówku Jana Olszewskiego będą Powązki Wojskowe. Szef KPRM zaznaczył jednocześnie, że wszystkie szczegóły związane z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych zostały opracowane w porozumieniu z rodziną.
Dworczyk poinformował, że w piątek o godz. 9 do kancelarii premiera zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego i zostanie ona wystawiona w hallu KPRM, gdzie - jak dodał między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu.
W piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie odbędzie się msza żałobna w intencji premiera Olszewskiego a następnie trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
"Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy" - poinformował szef kancelarii premiera.
Następnie - jak dodał Dworczyk - na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.
Szef KPRM poinformował również, że została podjęta decyzja pomiędzy premierem Mateuszem Morawiecki a prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ogłoszenia żałoby narodowej.
"Żałoba (narodowa po śmierci Jana Olszewskiego - PAP) będzie miała miejsce w piątek i w sobotę: od północy w nocy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę" - ogłosił Dworczyk.
Jan Olszewski zmarł w czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego w piątek i w sobotę. O godz. 11 w sobotę msza żałobna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.