Zaprzysiężenie prezydenta elekta 6 sierpnia

Zaprzysiężenie prezydenta elekta 6 sierpnia
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
6 lat temu
PAP / ptt

Zwycięzca wyborów prezydenckich obejmie urząd 6 sierpnia - wtedy prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym; badanie exit poll wskazuje na wygraną w drugiej turze wyborów Andrzeja Dudy.

Z sondażowych, nieoficjalnych wyników wyborów wynika, że w drugiej turze wygrał Andrzej Duda. Jeśli wyniki sondażowe zostaną potwierdzone przez oficjalne podane przez PKW, Duda 6 sierpnia zastąpi na urzędzie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Od podania do publicznej wiadomości wyników wyborów przez PKW są trzy dni na składanie protestów wyborczych (protest można przesłać pocztą, decyduje data nadania przesyłki). SN na rozstrzygnięcie o ważności wyborów ma 30 dni od podania przez PKW wyników wyborów.

Sąd może protest wyborczy zostawić bez dalszego biegu, jeśli np. wniosła go osoba do tego nieuprawniona. Protest może złożyć osoba umieszczona w spisie wyborców.

Natomiast rozpatrując go (w składzie trzech sędziów), może uznać protest za niezasadny lub zasadny. Jeśli SN stwierdzi zasadność protestu, określa, czy przestępstwo przeciwko wyborom lub naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego miało wpływ na wynik wyborów.

Po rozpoznaniu protestów wyborczych i na podstawie sprawozdania z wyborów PKW, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta. Jeśli SN w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych stwierdzi nieważność wyborów, marszałek Sejmu ma pięć dni na zarządzenie nowych wyborów prezydenckich.

Uchwała PKW z wynikami głosowania i wynikami wyborów w formie obwieszczenia jest publikowana w Dzienniku Ustaw. Uchwałę PKW ws. wyników wyborów prezydenckich otrzymuje marszałek Sejmu, urzędujący prezydent a także prezydent elekt - powiedział PAP wiceszef PKW, sędzia Wiesław Kozielewicz. - Forma wręczenia prezydentowi elektowi uchwały PKW jest różna. W 1990 r. prezydent Lech Wałęsa otrzymał ją pocztą, natomiast w 2005 i 2010 r uchwałę wręczano w uroczystej formie, ostatnio w Zamku Królewskich. W tym roku uroczystość ma się odbyć w Pałacu w Wilanowie - dodał.

Prezydent elekt obejmie urząd prezydenta dopiero po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, w dniu, w którym upływa obecna pięcioletnia kadencja, czyli 6 sierpnia. - Zwyczajem jest, że prezydent po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym wygłasza przemówienie. Robił to prezydent Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Następnie urzędujący prezydent przejmuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, przewodnictwo kapitułom orderów najwyższej klasy przyznawanych w Polsce - powiedział sędzia Kozielewicz.

W 2010 r. po wygranej drugiej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym złożył 6 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zaprzysiężenie prezydenta elekta 6 sierpnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.