Ipsos: Duda zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich

Ipsos: Duda zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kn

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 53,0 proc. głosów. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 47,0 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Z badania wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 56,1 proc.
Maksymalny błąd w badaniu może wynieść 2 pkt. proc. 
Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP przed głosowaniem Paweł Predko z Ipsos, ryzyko jego wystąpienia może być większe niż w pierwszej turze. Rośnie ono bowiem, gdy wyniki kandydatów są do siebie zbliżone. Ryzyko pomyłki wynika z praw statystyki (badanie próby a nie całej populacji) oraz ewentualnej niedokładności pracy ankieterów. Przed dwoma tygodniami pierwsze wyniki sondażowe w przypadku Bronisława Komorowskiego różniły się w stosunku do oficjalnych o ok. 1,5 proc., a w przypadku Andrzeja Dudy - o niecałe 0,2 proc.
Według Ipsos, w drugiej turze wyścigu po prezydenturę Andrzej Duda przekonał do siebie 59,4 proc. wyborców Pawła Kukiza, który 7 maja zdobył 20,8 proc. głosów. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 40,6 proc. osób, które przed dwoma tygodniami opowiedziały się za muzykiem, rozpoczynającym karierę polityczną.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ipsos: Duda zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.