Zarzuty w sprawie porwania 19-latka

Zobacz galerię
Zarzuty w sprawie porwania 19-latka
PAP / drr

Siedem osób zatrzymanych ws. porwania nastolatka w Wielkopolsce usłyszało zarzuty uprowadzenia i działania w zorganizowanej grupie przestępczej - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Szefem grupy był Michał K., poszukiwany listem gończym za przestępstwa związane z kradzieżami samochodów; mężczyzna, mimo ciążącego na nim wyroku, nie stawiał się w więzieniu. Syn Michała K., Patryk był znajomym ze szkoły porwanego nastolatka.

- Michał K. usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą, jego syn Patryk i żona Małgorzata oraz pozostali zatrzymani: Marta Z., Jacek N., Hubert N. i Piotr L. usłyszeli zarzut udziału w gangu. Wszystkim zarzucono też uprowadzenie nastolatka i przygotowanie uprowadzenia dwóch kolejnych osób. Podejrzani potwierdzają swój udział w przestępstwie - powiedziała Mazur-Prus. Za zarzucane czyny grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura złożyła we wtorek wnioski o areszt wobec pięciu podejrzanych mężczyzn. Wnioski sąd rozpatrzy prawdopodobnie w środę.

Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie chce podawać szczegółowych informacji na temat planowanych porwań. Pomieszczenie, w którym przebywał porwany, zostało wybudowane niedawno, a jego wyposażenie wskazuje, że mogło być wykorzystywane jeszcze niejednokrotnie.

W poniedziałek policja uwolniła uprowadzonego 19-latka z Poznania. W operacji odbicia w gospodarstwie należącym do rodziców Michała K. w powiecie szamotulskim (Wielkopolskie) wzięło udział kilkudziesięciu policjantów. Sprawę prowadziła specjalna grupa powołana przez Komendanta Głównego Policji.

Chłopak, uczeń jednej z poznańskich szkół średnich, zaginął 11 maja w drodze do szkoły. Dojeżdżał do szkoły autobusem, został porwany zanim do niego wsiadł. Krótko potem napłynęło żądanie okupu za jego uwolnienie. Porywacze chcieli miliona złotych.

Prokuratura na prośbę rodziny nie ujawnia informacji prywatnych o ofierze; wiadomo, że rodzice chłopaka zajmują się rolnictwem.

Uprowadzony był przetrzymywany w specjalnie skonstruowanym pomieszczeniu, które było odpowiednio wyciszone, wyposażone w łóżko, toaletę i telewizor. Wejście do celi było zamaskowane, prowadziło przez kanał do naprawy samochodów, a pilnujący porwanego poprzez monitoring obserwował okolice gospodarstwa, w którym znajdowała się kryjówka.

Po uwolnieniu chłopaka na jego stoliku znaleziono resztki pizzy i soki do picia, koło łóżka miał różaniec.

Podczas przeszukania posesji policja znalazła dwie sztuki broni palnej i kamizelkę kuloodporną. Stan zdrowia porwanego był na tyle dobry, że po uwolnieniu wrócił do domu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zarzuty w sprawie porwania 19-latka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.