Zasłużeni wpisani do księgi honorowej WP

Zasłużeni wpisani do księgi honorowej WP
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w ceremonii wyróżnienia żołnierzy, byłych żołnierzy, żołnierzy uhonorowanych pośmiertnie, oddziałów i instytucji wojskowych wpisaniem ich zasług i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”. Uroczystość odbyła się w siedzibie MON w Warszawie. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / ad

Wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego minister obrony Tomasz Siemoniak wyróżnił w poniedziałek zasłużonych dowódców i żołnierzy, w tym pośmiertnie kilku poległych w Afganistanie.

"Święto wojska to dobra okazja, by przypomnieć, że ma ono za sobą ogromną pracę. To właśnie wy, żołnierze wpisani do Księgi Honorowej Wojska Polskiego, obdarzeni tytułem zasłużonego żołnierza RP i odznaczeni resortowymi medalami, tworzycie prawdziwy obraz naszej armii" - powiedział Siemoniak.

Jak dodał, "profesjonalizm to coś znacznie więcej niż zawodowstwo". "To także odpowiedzialność, to maksymalne skupienie na wykonywanych zadaniach, to świadomość pełnienia służby decydującej o naszym bezpieczeństwie" - mówił.

"Dzięki takim ludziom dokonała się w naszej armii bezprecedensowa, epokowa zmiana; wzrosła również pozycja naszych sił zbrojnych w świecie i ich autorytet w kraju" - powiedział o wyróżnionych.

Siemoniak podkreślił, że sprawne działanie wojska w akcji przeciwpowodziowej "umocniły zaufanie do wojska i co więcej do instytucji państwa", o czym - jak powiedział - przekonał się niedawno jako wiceminister spraw wewnętrznych.

W wystąpieniu szef MON nawiązał do zwycięstwa Polski w bitwie 15 sierpnia 1920 r., której rocznica stała się świętem polskiego wojska. "Nasze zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej opierało się na jedności władzy politycznej i wojskowej, na zdolnościach organizacyjnych, dobrym planowaniu i konsekwentnym wykonywaniu decyzji zwierzchników" - powiedział. Jak zaznaczył, kluczowe znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej miała więź wojska ze społeczeństwem, "gdy odziały frontowe zostały wsparte przez zwykłych obywateli".

"Jest jednak ten związek widoczny i teraz, gdy szczycimy się posiadaniem armii zawodowej" - dodał.

Wpisem do Księgi Honorowej zostało pośmiertnie wyróżnionych siedmiu żołnierzy, wśród nich sześciu, którzy zginęli w Afganistanie lub zmarli wskutek odniesionych tam ran.

Minister wręczył także odznaki Zasłużonego Żołnierza RP oraz medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zasłużeni wpisani do księgi honorowej WP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.