Zatrzymano sprawcę obrazy uczuć religijnych na bielskim kirkucie

Zatrzymano sprawcę obrazy uczuć religijnych na bielskim kirkucie
Zdj.: Chalabala/depositphotos.com
PAP/tkb

Funkcjonariusze bielskiej policji zatrzymali podejrzanego o publiczne znieważenia grupy narodowościowej i miejsca obrzędów religijnych. Mężczyzna w sobotę na bramie kirkutu w Bielsku-Białej powiesił m.in. kartkę z obraźliwą treścią - podaje PAP.

"Mężczyźnie za popełnione 'przestępstwa z nienawiści' grozi kara 3 lat więzienia. O jego losie zdecyduje niebawem sąd" – powiedział p.o. rzecznika bielskiej policji asp. Rafał Kobyłecki.

Do ujawnienia czynu doszło wczesnym rankiem w sobotę, kiedy to dyżurny bielskiej komendy został powiadomiony, że na bramie cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej został powieszony worek foliowy. Wewnątrz była kartka z obraźliwą treścią oraz najprawdopodobniej fekalia.

"Na cmentarzu zostały wykonane oględziny kryminalistyczne przez policyjnych techników i zabezpieczone ślady. Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako występek publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na przynależność narodowościową i publicznego znieważenia miejsca obrzędów religijnych" – wyjaśnił Kobyłecki.

Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Sprawdzili m.in. zapis z kamer monitoringu, który obejmuje teren cmentarza. Ich działania doprowadziły do ustalenia wizerunku podejrzanego i jego tożsamości.

"Jest nim 50-letni mieszkaniec Bielska-Białej. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Mężczyzna usłyszał w środę zarzuty, a o jego losie niebawem zdecyduje bielski sąd. Za popełnione przestępstwa publicznego znieważenia grupy ludności ze względu na jej narodowość i publicznego znieważenia miejsca przeznaczonego do obrzędów religijnych grozi kara nawet 3 lat więzienia" – powiedział Kobyłecki.

Policjant przestrzegł, że sprawcy przestępstw z nienawiści na tle etnicznym, narodowościowym, rasowym bądź wyznaniowym, jak i wymierzonych w miejsca obrzędów religijnych i pochówku muszą liczyć się z bezwzględną odpowiedzialnością karną.

To już drugi przypadek znieważenia bielskiego kirkutu w ostatnim czasie. Pod koniec czerwca zniszczonych zostało na nim blisko 70 nagrobków. Policjanci szybko zatrzymali podejrzanych o dewastację. Okazali się, że to trzej chłopcy - dwaj w wieku 12 lat oraz 13-latek. Zdaniem funkcjonariuszy, był to typowy wybryk chuligański. Chłopcy wkrótce odpowiedzą przez sądem rodzinnym. 13-latkowi grozi poprawczak.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Musiał SJ
20,94 zł
34,90 zł

Nie dokonaliśmy jeszcze rozrachunku historycznego. W Niemczech, we Francji, we Włoszech pisze się jasno: tacy byliśmy, my kolaboranci, i my, którzy pomagaliśmy Żydom. A w Polsce, kiedy zaczyna się rozmawiać o antysemityzmie, to ludzie reagują...

Skomentuj artykuł

Zatrzymano sprawcę obrazy uczuć religijnych na bielskim kirkucie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.