17 samochodów spłonęło w nocy w Berlinie

17 samochodów spłonęło w nocy w Berlinie
17 samochodów spłonęło w nocy w Berlinie (fot. EPA/TOBIAS KLEINSCHMIDT)
PAP / ad

W Berlinie nie ustaje seria podpaleń samochodów. W nocy z wtorku na środę spłonęło siedemnaście pojazdów. Policja zaostrza patrole i oferuje wyższe nagrody za informacje o sprawcach, ale jak na razie jest bezradna wobec podpalaczy.

Większość podpaleń miała miejsce w dzielnicy Charlottenburg na zachodzie miasta, gdzie już poprzedniej nocy z poniedziałku na wtorek spłonęło 11 samochodów. Nikt nie został ranny.

Berlińska policja przyznaje, że walka z podpalaczami nie jest łatwa. Do podpaleń dochodzi zazwyczaj w bardzo krótkich odstępach czasu w niezbyt oddalonych od siebie miejscach. Według policji sprawca bądź sprawcy mogą poruszać się na rowerach.

"W Berlinie mamy ponad 1,2 mln zarejestrowanych pojazdów i setki kilometrów ulic. Podpalenia mają miejsce w różnych częściach całego miasta. Co noc miasto patroluje ponad 100 funkcjonariuszy, ale nie możemy być na każdym rogu w mieście tak dużym, jak Berlin" - powiedział rzecznik policji Frank Millert w rozmowie z telewizją informacyjną N24.

Prokuratura oferuje nawet do 5 tys. euro nagrody za informacje, które pomogą schwytać wandali.

Millert zauważył też, że w poprzednich latach do podpaleń o podłożu politycznym dochodziło głównie w dzielnicach Berlina, uważanych za bastiony lewaków oraz ulegających gentryfikacji, jak Friedrichshein, Kreuzberg i Prenzlauer Berg, gdzie do odrestaurowanych kamienic chętnie wprowadzają się zamożni berlińczycy i przybysze z zachodnich regionów Niemiec.

W ostatnich tygodniach seria podpaleń objęła jednak typowo mieszczańskie dzielnice Charlottenburg oraz Zehlendorf. "To powoduje, że trudniej wyobrazić sobie motyw polityczny ostatnich podpaleń" - ocenił Millert.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

17 samochodów spłonęło w nocy w Berlinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.