550 mln euro na nowy sarkofag w Czarnobylu

550 mln euro na nowy sarkofag w Czarnobylu
Katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r. została zakwalifikowana jako siódmy, najwyższy stopień w międzynarodowej skali zdarzeń nuklearnych i radiologicznych (INES). Doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. (fot. Pedro Moura Pinheiro / flickr.com)
10 lat temu
Jarosław Junko / PAP / slo

550 milionów euro na nowy sarkofag w uszkodzonej 25 lat temu przez wybuch elektrowni atomowej w Czarnobylu zebrali we wtorek uczestnicy międzynarodowej konferencji państw-darczyńców, składających się na zapewnienie bezpieczeństwa tego obiektu.

- Wyniki konferencji są bezprecedensowe - oświadczył po spotkaniu w Kijowie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Największe sumy (w milionach euro) przekazali: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (120), Unia Europejska (110), Stany Zjednoczone (85,8), Francja (47), Rosja (45), Niemcy (42,4) i Wielka Brytania (32,3).

Sama Ukraina zadeklarowała, że przeznaczy na zapewnienie bezpieczeństwa nieczynnej już elektrowni w Czarnobylu 72,5 mln euro.

Janukowycz informował na początku konferencji w Kijowie, że na budowę nowej osłony nad uszkodzonym w 1986 r. czwartym reaktorem czarnobylskiej elektrowni brakuje 740 milionów euro.

- Chcemy, by Czarnobyl stał się bezpieczną ekologicznie strefą. Katastrofa w 1986 r. wpłynęła na życie milionów ludzi na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Odczuwamy jej następstwa do dziś - oświadczył podczas konferencji darczyńców przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Premier Francji Francois Fillon twierdził, iż świat nie ma prawa zapominać o tragedii w Czarnobylu.

- Musimy podwoić, potroić nasze wysiłki na rzecz usuwania skutków katastrofy w Czarnobylu. Francja przekazała już na ten cel ponad 160 milionów euro. Dodatkowo przekażemy ponad 47 milionów euro - podkreślił szef francuskiego rządu.

Wśród darczyńców nie wymieniono Polski, choć wcześniej ukraińskie media z powołaniem na źródła dyplomatyczne twierdziły, iż Warszawa także chce przekazać pieniądze na sarkofag w Czarnobylu.

Niewykluczone, że deklaracje w tej sprawie złoży prezydent Bronisław Komorowski, który przylatuje do Kijowa we wtorek po południu na szczyt poświęcony 25. rocznicy katastrofy.

Środki na bezpieczeństwo w zamkniętej ukraińskiej elektrowni atomowej przekazali także bliżsi i dalsi sąsiedzi Ukrainy. Austria zadeklarowała pomoc w wysokości 2,5 mln euro, Czechy - 2,6 mln euro, Węgry - 2 mln euro, Turcja - 1 mln euro, Rumunia - 500 tys. euro, Litwa - 10 tys. euro, Estonia - 36 tys. dolarów.

Ogółem w konferencji darczyńców, zakończonej we wtorek w Kijowie, wzięli udział przedstawiciele prawie 40 państw świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

550 mln euro na nowy sarkofag w Czarnobylu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.