Afgański wojskowy zabił dwóch żołnierzy USA

Afgański wojskowy zabił dwóch żołnierzy USA
(fot. PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI)
PAP / sz

Afgański wojskowy zabił dwóch amerykańskich żołnierzy i ranił dwóch kolejnych w sobotę, we wschodniej prowincji Afganistanu Nangarhar. Do zorganizowania ataku przyznali się talibowie. Siły ONZ potwierdziły, że doszło do ataku, ale odmówiły komentarza.

- Afgański wojskowy otworzył ogień do amerykańskich żołnierzy i zabił dwóch z nich. Sam został zastrzelony, gdy na atak odpowiedziano ogniem - powiedział agencji AFP rzecznik prowincji Nangarhar Attaullah Chogiani.

AFP podkreśla, że talibowie, którzy przyznali się do tego ataku, często przesadzają z liczbą dokonanych zamachów. Siły ONZ wydały jedynie krótki komunikat, w którym informują, że dostarczą więcej informacji na temat zamachu "w stosownym momencie".

Ataki, w których żołnierze czy funkcjonariusze służb bezpieczeństwa atakują ludzi należących do tych samych sił, zdarzają się w Afganistanie stosunkowo często, ale przeważnie ich przyczyną jest zemsta czy indywidualne urazy, bądź nieporozumienia na tle kulturowym, a nie działanie z inspiracji organizacji ekstremistycznych - wyjaśnia AFP

Kontyngent amerykański w tym kraju liczy obecnie około 8,4 tys. osób; liczba żołnierzy z sojuszniczych krajów NATO sięga 5 tys. W ostatnich tygodniach bojownicy nasilili ataki w Afganistanie, a USA rozważają, czy wysłać do tego kraju od 3 tys. do 5 tys. dodatkowych doradców wojskowych, aby pomagali szkolić afgańskie wojsko i siły bezpieczeństwa, a także wspierali je w walkach z talibami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Afgański wojskowy zabił dwóch żołnierzy USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.