Agencja Reuters: rosyjskie myśliwce są już w Syrii

Agencja Reuters: rosyjskie myśliwce są już w Syrii
(fot. Sergey Vladimirov / Foter / CC BY)
PAP / kw

Na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, są rosyjskie myśliwce - podał w piątek Reuters, powołując się na dwa anonimowe źródła amerykańskie.

Jeden z rozmówców Reutersa powiedział, że są tam cztery myśliwce. Drugi nie określił ich dokładnej liczby.

We wtorek "New York Times" napisał, że amerykańscy specjaliści wojskowi, analizując zdjęcia satelitarne i inne informacje, ustalili, iż Rosja ma na lotnisku w Latakii kilka czołgów T-90, 15 granatników, 35 transporterów opancerzonych, a także 200 żołnierzy i przenośną infrastrukturę mieszkalną dla półtora tysiąca ludzi. W środę nadeszła informacja o kilku rosyjskich wojskowych śmigłowcach.

Według Pentagonu rosyjska broń i sprzęt wojskowy mogą sugerować, że Moskwa planuje przekształcenie lotniska w Latakii w większą bazę wojskową dla sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii. Do tej pory za najważniejszego dostawcę broni dla Syrii uznawany był właśnie Iran.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Agencja Reuters: rosyjskie myśliwce są już w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.