Amanda Knox została uniewinniona

Amanda Knox została uniewinniona
(fot. EPA/PIETRO CROCCHIONI)
Sylwia Wysocka / PAP / slo

Sąd apelacyjny w Perugii uniewinnił w poniedziałek Amerykankę Amandę Knox i Włocha Raffaele Sollecito, oskarżonych w pierwszej instancji o zamordowanie koleżanki, brytyjskiej studentki Meredith Kercher w 2007 roku. Oboje nigdy nie przyznali się do winy.

Wyrok, ogłoszony wieczorem po wielogodzinnej naradzie sądu, zakończył jeden z najważniejszych procesów we Włoszech w ostatnich latach, obserwowany przez media z wielu krajów.

Kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu wyroku Amanda i Raffaele opuścili więzienie. Knox we wtorek ma wrócić do Stanów Zjednoczonych.

Sąd pierwszej instancji skazał w 2009 roku Amandę Knox na 26 lat więzienia, a Raffaele Sollecito na 25 lat za napaść seksualną i morderstwo. Obrona argumentowała, że brak jasnych dowodów ich winy. Prokuratura utrzymywała, że dowodami tymi są badania DNA. Sąd apelacyjny całkowicie oczyścił parę młodych ludzi z zarzutu zabójstwa.

Satysfakcję z wyroku uniewinniającego wyraził natychmiast amerykański Departament Stanu, komplementując włoski wymiar sprawiedliwości.

22-letnia Meredith Kercher została zamordowana 1 listopada 2007 roku. Prokuratura, która domagała się dożywocia dla obojga, twierdzi, że 22-letnia Meredith została zabita w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w seksualnej orgii. Jej ciało zostało znalezione w kałuży krwi w domu w Perugii, który wynajmowała razem z Amandą Knox.

W ostatnim słowie oboje oskarżeni, którzy w chwili zbrodni, tak jak ofiara, byli studentami uczelni w Perugii, zapewniali, że są niewinni. - Chcę powrócić do domu. Płacę swoim życiem za rzeczy, których nie zrobiłam - mówiła 24-letnia Amanda, a 27-letni Raffaele podkreślił: - Nie wyrządziłem nikomu nic złego.

Proces obojga byłych narzeczonych wywołał ogromne zainteresowanie włoskich, brytyjskich i amerykańskich mediów. Przed gmachem sądu na ogłoszenie wyroku czekało przez kilkanaście godzin 400 reporterów i operatorów kamer.

Pochodząca z Seattle Amanda Knox wydała we Włoszech książkę, w której zapewniła o niewinności i opowiedziała o swym życiu. W USA powstały zaś jej fan-cluby. Z kolei włoskie dzienniki, publikując zdjęcia studentki na pierwszych stronach, zwracały uwagę na każdy szczegół jej stroju w czasie rozpraw i odnotowywały napisy na jej T-shirtach.

Rodzice zamordowanej Brytyjki wyrażali w czasie procesu oburzenie tym, że zamienił się on w "show", i apelowali do sędziów, aby w tym olbrzymim medialnym szumie pamiętali o ich córce.

Po ogłoszeniu wyroku rodzina Meredith oświadczyła: "Szanujemy decyzję sędziów, ale nie rozumiemy, jak można było całkowicie zamienić wyrok pierwszej instancji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amanda Knox została uniewinniona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.