Angelina Jolie u uchodźców na Lampedusie

Zobacz galerię
Angelina Jolie u uchodźców na Lampedusie
Aktorka z uznaniem wypowiedziała się o Włoszech, które przyjmują imigrantów, oraz o gościnności i otwartości mieszkańców Lampedusy. (fot. EPA/FRANCO LANNINO)
10 lat temu
Sylwia Wysocka / PAP / slo

Amerykańska aktorka, ambasador dobrej woli z ramienia ONZ Angelina Jolie przybyła w niedzielę na włoską wyspę Lampedusa, na którą w ostatnich miesiącach przypłynęło z Afryki, głównie z Tunezji i Libii, ponad 40 tysięcy uchodźców.

Razem z Angeliną Jolie na Lampedusę przyleciał wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres. Oboje wzięli udział w ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym imigrantów, którzy zginęli podczas próby przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne. Uroczystość odbyła się w związku z przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Uchodźcy, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

- To zaszczyt dla mnie, że jestem na tej przepięknej wyspie. Jestem tu po raz pierwszy i mam nadzieję, że powrócę - powiedziała Jolie, zaangażowana w działalność humanitarną na świecie.

- Nie wyobrażacie sobie, jak wiele uczyniliście w tym roku dla wszystkich tych, którzy rozpaczliwie szukają pomocy. Patrząc na to cudne morze aż trudno pomyśleć o tym, że ludzie narażali życie swoje i swoich dzieci. Widzę tu całe rodziny i myślę, jakie straszne musiało być życie tych ludzi, skoro zdecydowali się wyruszyć w morze tymi wrakami, ryzykując śmierć z głodu, pragnienia lub z powodu utonięcia - mówiła Jolie.

- Ale mogę powiedzieć, że jestem wdzięczna Włochom i mieszkańcom Lampedusy za to, że zachowali otwarte granice - dodała.

„Na świecie potrzeba więcej tolerancji” - zakończyła aktorka przed powrotem na Maltę, gdzie towarzyszy na planie filmowym swemu życiowemu partnerowi Bradowi Pittowi.

Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres zapowiedział, że Światowy Dzień Uchodźcy spędzi w Rzymie, gdzie odbędzie się z tej okazji uroczystość z udziałem prezydenta Włoch Giorgio Napolitano.

Gutteres podziękował włoskiej Gwardii Finansowej i straży przybrzeżnej za niesienie na morzu pomocy uchodźcom zmierzającym ku włoskim wybrzeżom. Przypomniał, że wszystkie kraje mają obowiązek „ludzkiego traktowania” i pomocy imigrantom.

sw/ mc/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Angelina Jolie u uchodźców na Lampedusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.