Apel organizacji Tatarów krymskich, zatrzymanych przez rosyjskie służby pod zarzutem terroryzmu, do zagranicznych mediów

Apel organizacji Tatarów krymskich, zatrzymanych przez rosyjskie służby pod zarzutem terroryzmu, do zagranicznych mediów
(fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Organizacja "Krymska Solidarność", której aktywistów zatrzymały rosyjskie służby pod zarzutem terroryzmu, zaapelowała w środę do zagranicznych mediów i organizacji broniących praw człowieka o zwrócenie uwagi na prześladowanie dziennikarstwa obywatelskiego na anektowanym przez Rosję półwyspie.

Sąd rejonowy w Symferopolu na posiedzeniach 27 i 28 marca zdecydował o aresztowaniu 23 zatrzymanych Tatarów. Oskarża się ich o członkostwo w zakazanej w Rosji Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Grożą im kary od 10 do 20 lat więzienia i od 500 tysięcy do miliona rubli grzywny.
Ponad połowa aresztowanych to aktywiści "Krymskiej Solidarności", organizacji powstałej w 2016 roku jako wsparcie dla rodzin represjonowanych Tatarów krymskich.
W ramach grupy działa sieć tzw. streamerów, którzy nagrywają na telefony komórkowe wydarzenia związane z więźniami politycznymi oraz przypadki łamania praw człowieka przez władze Krymu.
W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku podkreślono, że aresztowani aktywiści wypełniali funkcję obywatelskich dziennikarzy, zaś ich nagrania i wpisy do mediów społecznościowych są często jedynym źródłem informacji o tym co odbywa się na Krymie.
Wśród aresztowanych jest Remzi Bekirow, który od czterech lat relacjonował procesy więźniów politycznych. Podczas przeszukiwania jego domu, FSB zarekwirowało jego legitymację prasową i inne dokumenty poświadczające prawo do wykonywania zawodu dziennikarza.
Autorzy apelu zaproponowali też nadanie swoim aktywistom członkostwa w międzynarodowych organizacjach dziennikarskich i uznanie represji wobec nich za ataki na dziennikarzy.
"Apelujemy o nazywanie aresztowanych obywatelskimi dziennikarzami, ponieważ ich posty i materiały wideo dokumentują systematyczne prześladowania na Krymie" - czytamy w oświadczeniu.
Aktywiści zwrócili się też z prośbą o wykorzystanie wszelkich możliwych mechanizmów obrony dziennikarzy oraz wezwali do protestów przeciwko prześladowaniu osób przełamujących rosyjską blokadę informacyjną na Krymie.
Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po interwencji zbrojnej i referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.
Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, byli przeciwni nielegalnemu plebiscytowi. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel organizacji Tatarów krymskich, zatrzymanych przez rosyjskie służby pod zarzutem terroryzmu, do zagranicznych mediów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.