"Aresztowano go, bo zirytował Putina"

"Aresztowano go, bo zirytował Putina"
Nowy proces przeciw biznesmenowi trwa od marca 2009 (fot. EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP / wab

Kreml nakazał aresztowanie byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego, bo zirytował Władimira Putina wspieraniem partii opozycyjnych - powiedział w poniedziałek w sądzie były premier Rosji Michaił Kasjanow.

Kasjanow, który stał się zagorzałym krytykiem Kremla po opuszczeniu stanowiska premiera, zajmowanego w latach 2000-2004 za prezydentury Putina, wystąpił jako świadek na procesie byłych szefów koncernu naftowego Jukos: Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa.

Były premier oświadczył, że Putin mu powiedział, że właściciel Jukosu Chodorkowski i jego wieloletni partner biznesowy Lebiediew zostali aresztowani za finansowanie partii komunistycznej. - Obu aresztowano z motywów politycznych - oświadczył w sądzie Kasjanow.

Chodorkowski i Lebiediew - oskarżeni o oszustwa gospodarcze, w tym niepłacenie podatków - zostali skazani w roku 2005 na osiem lat łagru. W 2006 roku wysunięto wobec nich kolejne zarzuty. Nowy proces, w którym są oskarżeni o przywłaszczenie 350 mln ton ropy naftowej i pranie pieniędzy - trwa od marca 2009 roku. W drugim procesie grozi im kara do 22 lat więzienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Aresztowano go, bo zirytował Putina"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.