Argentyńska ustawa o "godnej śmierci"

Argentyńska ustawa o "godnej śmierci"
(fot. Bastian / flickr.com / CC BY-SA-NC 2.0)
9 lat temu
PAP / wm

Senat (izba wyższa) parlamentu Argentyny uchwalił w środę ustawę o "godnej śmierci" , która zwiększa uprawnienia osób w ostatnich stadiach nieuleczalnych chorób i ich rodzin do  żądania odłączenia od aparatury podtrzymującej życie i zaprzestania odpowiednich zabiegów.

Ustawę uchwalono głosami 55 senatorów, przy braku głosów przeciwnych. 17 senatorów nie wzięło udziału w głosowaniu. W ub. roku ustawę uchwaliła Izba Deputowanych.

Nowe prawo zwalnia lekarzy od odpowiedzialności za zastosowanie się do życzenia terminalnie chorych pacjentów.  Będą oni mogli odmówić poddania się operacjom chirurgicznym, przyjmowania napojów i pokarmów a także poddawania się zabiegom reanimacyjnym i podłączania do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe.

Chorzy i ich rodziny nie będą też musieli - tak jak dotychczas - uzyskać zgody sądu na powstrzymanie się od procedur ratujących życie. Wymagany będzie jedynie odpowiedni dokument podpisany w obecności notariusza i dwóch świadków.

Jeżeli chory nie jest w stanie mówić, lub jest w długotrwałym stanie wegetatywnym i nie przygotował wcześniej takiego dokumentu, wówczas decyzję będzie mogła podjąć rodzina lub pełnomocnik prawny.

Najwięcej kontrowersji wywoływał artykuł zezwalający na odłączenie chorego od aparatury podtrzymującej życie i zaprzestanie odżywiania. Niektórzy konserwatywni deputowani i senatorzy wzywali do jego wykreślenia. Ich zdaniem dopuszcza on w istocie eutanazję, czyli zabójstwo z litości, a ponadto naraża chorego na dodatkowe cierpienia. 

Zwolennicy ustawy wskazywali, że zabrania ona wyraźnie podejmowania wszelkich działań przyspieszających zgon, nawet na prośbę chorego. Ponadto biegli z zakresu medycyny podkreślali, że właśnie przymusowe odżywianie wywołuje u terminalnie chorych dodatkowe cierpienia.

W Argentynie występuje dotkliwy deficyt hospicjów i ośrodków zapewniających opiekę paliatywną nad terminalnie chorymi. Jest ich zaledwie 6 w kraju liczącym 40 mln mieszkańców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Argentyńska ustawa o "godnej śmierci"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.