Ashton oskarżona o związki z komunistami
Eurosceptyczna brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso oskarżyła nową szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że na początku lat 80. świadomie przyjmowała pieniądze od władz ZSRR. Informację podał w czwartek portal EurActiv.
Według europosła UKIP Gerarda Battena, Ashton albo świadomie akceptowała sowieckie fundusze, albo też nie była świadoma, iż Rosjanie przekazują je na działalność organizacji, co czyni ją albo "niekompetentną", albo "niedbałą".
– Oskarżenia UKIP pod adresem CND i Ashton następują w brzemiennym dla polityki UE okresie. Centroprawicowy klub chadeków i ludowców EPP (Europejska Partia Ludowa), największy w Parlamencie Europejskim, z początkiem listopada zapowiedział, że sprzeciwi się nominacji nowych komisarzy, jeśli kandydaci mieli związki z "represyjnymi reżimami" – przypomina EurActiv.
Oświadczenie to odczytywane jest jako zapowiedź zablokowania kandydatów, którzy mieli związki z partiami komunistycznymi, bądź sympatyzowali z nimi.
Rzecznik Catherine Ashton, Lutz Guellner powiedział portalowi "EU Observer", iż Ashton nigdy nie kryła tego, że była działaczką CND i wystąpiła z organizacji w 1983 roku. W czasie, gdy działała w CND, "nigdy nie była w ZSRR, nie miała kontaktów z tym państwem i nigdy nie przyjęła pieniędzy z sowieckich źródeł" – oznajmił rzecznik. Działalność Ashton w organizacji nazwał "grzechem młodości".
Według "Mail on Sunday", obecna szefowa dyplomacji UE wstąpiła do CND w 1977 roku i była w niej zatrudniona odpłatnie w charakterze organizatorki. Ashton reprezentowała organizację na spotkaniach organizowanych przez komunistów. Przewodniczący CND w latach 1971-77 John Cox był członkiem brytyjskiej partii komunistycznej. Organizacja była monitorowana przez brytyjskie służby specjalne jako potencjalnie wywrotowa.
Parlament Europejski przesłucha Catherine Ashton 2 grudnia w Brukseli. Zgodnie z decyzją szczytu UE sprzed tygodnia objęła ona stanowisko wysokiej przedstawicielki UE ds. polityki zagranicznej utworzone na mocy Traktatu Lizbońskiego. Dotąd Ashton była przez mnie więcej rok unijną komisarz ds. handlu. W brytyjskim życiu politycznym nigdy nie sprawowała mandatu pochodzącego z wyboru.
Skomentuj artykuł